Bună seara, întâmpin și eu două probleme la calculul salariilor pentru luna ianuarie 2018 la cinci dintre firmele care au salariați.
Deși am făcut aceleași configurări și am urmat aceeași pași în toate firmele care au salariați,așa cum spuneam la cinci dintre ele am două probleme și nu știu unde și ce îmi scapă

1. Cu toate că în condiții de salarizare este pusă bifa NU pentru calculul contribuțiilor la salariul minim de 1.900 lei, la salariații cu part-time de 2 ore, cumul funcție, cu salar tarifar de 475 lei, programul calculează CASS 190 lei și CAS 475 lei, în loc de 48 lei și 119 lei. Așa cum spuneam, doar la câteva dintre firme pățesc asta, la majoritatea calculul îl face corect. Nu știu unde și ce să caut în neregulă.

2. La o singură societate nu pot adăga calendarul lunii ianuarie, cu zilele libere, pentru a putea face pontajul aferent și a calcula salariile. Mesajul pe care-l primesc este următorul:

Exception EDBEngineError in module Mentor.exe at
000D6112
Key violation

Mulțumesc anticipat și sper să pot primi un sfat pentru a rezolva cele două probleme.