Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2024
    Posturi
    10

    Question Retur mijloc fix

    Buna ziua,

    In luna septembrie s-a returnat un mijloc fix (telefon) cumparat in februarie 2024. Pana in sept a inregistrat amortizare. La retur s-au primit in totalitate banii inapoi suma cu care l-a cumparat 3099.9 lei. Cum e cel mai corect sa introduce factura ca sa pot face rezolvarea mijloace fixe? Daca folosesc articolul telefonului in factura imi pune retur si pe contul 214 direct, dar cand fac apoi rezolvarea nu am optiunea sa selectez retur, doar vanzare si imi face NC clasica cu 2814=214 si 6583=214 cu ce e ramas de amortizat. Asa imi denatureaza soldul lui 214, pe care ar trebui sa am in septembrie 3299.9 lei care e valoarea noului telefon pe care l-a cumparat, in schimb eu am 200 de lei (diferenta dintre cele 2 telefoane).

    Deci clar ar trebui la retur pe factura sa folosesc alt articol, alt cont, dar nu imi dau seama care e cel mai potrivit. Sau vine facut altfel la rezolvare MF.
    Ultima oara editat deSzilagyi Dalida; 5 Zile in Urma la 12:11

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 650

    Implicit

    Daca aveti factura, o inregistrati, stornati produsul si la rezolvarea imobilizarii puneti casat. Cu amortizarea care a curs deja presupun ca trebuie sa rezolvati cu note contabile.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •