Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Sunt afisate rezultatele de la 41 la 46 din 46
  1. #41
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    47

    Implicit

    In documentatia "Import facturi de intrare de pe platforma e-Factura " scrie:
    "După echivalarea cu un articol existent, informațiile legate de „denumire” și „cod extern la partener” din fișierul XML vor fi salvate în Fișa articolului - Alte caracteristiciOferta/Contract – Informații de la furnizor și vor fi utilizate la următoarele importuri."
    La mine programul nu face acest lucru , nu le salveaza , la urmatoarea factura trebuie sa echivalez din nou cu un articol existent. Stiti cumva ce trebuie facut ca sa le salveze ?

  2. #42
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    88

    Implicit

    Buna ziua, ati selectat partenerii pentru care se doreste echivalarea articolelor?

  3. #43
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    47

    Implicit

    Citat Original a fost postat de IulianC Vezi Post
    Buna ziua, ati selectat partenerii pentru care se doreste echivalarea articolelor?
    Cum selectez partenerii?

  4. #44
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    88

    Implicit

    In nomenclatorul de parteneri(Fisa partener - tabul cu eFactura/SAF-t - Import folosit articole generice), se vor bifa partenerii pentru care se dorește echivalarea
    articolelor din XML cu articole generice stabilite în constanta Import facturi din sistemul
    eFactura: articole generice pt echivalare articole.

  5. #45
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    47

    Implicit

    La unii parteneri era bifat dar recunostea foarte putine produse , la altii nu era bifat dar in oferta/contract apar unele produse (chiar si care nu au nici o legatura cu partenerul respectiv). Am bifat la toti, o sa vad ce se intampla.

  6. #46
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 425

    Implicit

    Am si eu cazuri ca acesta sa recunosca o parte din produse eu tind sa cred ca e de la altceva si anume recunoste un singur produs de un anunit tip sa explic ce zic:
    am un funrizor are pe facturi urmatoarele articole
    a. dobanda
    b. comision banca
    c. comision analiza
    d. taxa urgenta
    e. dobanda penalizatoare
    la cazul a. dobanda am echivalat cu un articole de dobanda 666 si merge la orice factura
    la cazul b-d am echivalat cu un articol generic Chelt servicii de la terti 628 si supriza imi stie lunar doar cazul b, comision banca ca a fost primul echivalat in rest trebuie sa le aleg manual
    la cazul e dobanda penalizatoare am aceeasi problema nu il echivaleaza pt ca i-am alocat acelasi articol dobanda 666 si trebuie sa il aleg manual

    Eu zic asa:
    echivalerea in mentor este 1 la 1
    daca ai 2 produse de la furnizor care intra intr-un singur produs inmentor doar pe unul il recunoaste celalalt trebuie cules manual zi de zi

    Articole echivalente din cate am inteles eu am cate un articole pe fiecare cota de tva si se in loc de denuirea produsului pe facturi apare articolul echivalent adica daca am o facura de metro de 100 linii in mentor am 100 de linii cu articolul echivalent.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •