Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Sunt afisate rezultatele de la 41 la 49 din 49
  1. #41
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    49

    Implicit

    In documentatia "Import facturi de intrare de pe platforma e-Factura " scrie:
    "După echivalarea cu un articol existent, informațiile legate de „denumire” și „cod extern la partener” din fișierul XML vor fi salvate în Fișa articolului - Alte caracteristiciOferta/Contract – Informații de la furnizor și vor fi utilizate la următoarele importuri."
    La mine programul nu face acest lucru , nu le salveaza , la urmatoarea factura trebuie sa echivalez din nou cu un articol existent. Stiti cumva ce trebuie facut ca sa le salveze ?

  2. #42
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    88

    Implicit

    Buna ziua, ati selectat partenerii pentru care se doreste echivalarea articolelor?

  3. #43
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    49

    Implicit

    Citat Original a fost postat de IulianC Vezi Post
    Buna ziua, ati selectat partenerii pentru care se doreste echivalarea articolelor?
    Cum selectez partenerii?

  4. #44
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    88

    Implicit

    In nomenclatorul de parteneri(Fisa partener - tabul cu eFactura/SAF-t - Import folosit articole generice), se vor bifa partenerii pentru care se dorește echivalarea
    articolelor din XML cu articole generice stabilite în constanta Import facturi din sistemul
    eFactura: articole generice pt echivalare articole.

  5. #45
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    49

    Implicit

    La unii parteneri era bifat dar recunostea foarte putine produse , la altii nu era bifat dar in oferta/contract apar unele produse (chiar si care nu au nici o legatura cu partenerul respectiv). Am bifat la toti, o sa vad ce se intampla.

  6. #46
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 428

    Implicit

    Am si eu cazuri ca acesta sa recunosca o parte din produse eu tind sa cred ca e de la altceva si anume recunoste un singur produs de un anunit tip sa explic ce zic:
    am un funrizor are pe facturi urmatoarele articole
    a. dobanda
    b. comision banca
    c. comision analiza
    d. taxa urgenta
    e. dobanda penalizatoare
    la cazul a. dobanda am echivalat cu un articole de dobanda 666 si merge la orice factura
    la cazul b-d am echivalat cu un articol generic Chelt servicii de la terti 628 si supriza imi stie lunar doar cazul b, comision banca ca a fost primul echivalat in rest trebuie sa le aleg manual
    la cazul e dobanda penalizatoare am aceeasi problema nu il echivaleaza pt ca i-am alocat acelasi articol dobanda 666 si trebuie sa il aleg manual

    Eu zic asa:
    echivalerea in mentor este 1 la 1
    daca ai 2 produse de la furnizor care intra intr-un singur produs inmentor doar pe unul il recunoaste celalalt trebuie cules manual zi de zi

    Articole echivalente din cate am inteles eu am cate un articole pe fiecare cota de tva si se in loc de denuirea produsului pe facturi apare articolul echivalent adica daca am o facura de metro de 100 linii in mentor am 100 de linii cu articolul echivalent.

  7. #47
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    49

    Implicit

    Citat Original a fost postat de IulianC Vezi Post
    In nomenclatorul de parteneri(Fisa partener - tabul cu eFactura/SAF-t - Import folosit articole generice), se vor bifa partenerii pentru care se dorește echivalarea
    articolelor din XML cu articole generice stabilite în constanta Import facturi din sistemul eFactura: articole generice pt echivalare articole.
    Am peste 2000 de articole diferite. In constanta Import facturi din sistemul
    eFactura: articole generice pt echivalare articole se selecteaza doar cateva articole generice? ( marfa mag 19%, marfa mag 9% etc ). Eu am nevoie de toate articolele nu doar de cateva .Cum procedez?
    Am bifat partenerii pentru care se dorește echivalarea articolelor din XML cu articole generice si acum nu mai recunoaste aproape nici un articol.

  8. #48
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 428

    Implicit

    Eu inca nu intleg cea ce iti doresti, fii mai explicit.

    Cazuri concrete in mentor:

    - articole generice, si atunci toate articolele ce intra de la acei furnizori sunt trecute cu articole generice:

    a. articol generic !9% pentru produsele de 19% si apare de cate ori apare pe factura respectiva (ai 5 linii pe factura cu 5 articole distrincte, pe factura in mentor apar 5 linii fiecare cu articol generic 19)
    b. articol generic 9% pentru produsele de 9% la fel ca la articolul de 19 va aprea pe factura de x linii cate ai tu pe documentul de intrare
    c. articol generic 0% pentru produslele de 0% la fel ca la articolul de 19% va aparea pe facutura de X linii cate ai tu pe documentul de intrare

    -articole distrincte 1 la 1 intre nomenclatorul de produse si facturile de intare de exemplu:

    paine impletita in nomenclator si painte impletita in factura furnizor
    mere rosii in nomenclator si mere rosi in factura de furnizor.
    aici in acest caz in mentor nu stie sa faca echivalarea asta

    in nomenclator exist mere si de la funrizor exista mere rosii aici face echivalara insa daca mai exista si mere galbene si tu le vrei tot in articolul mere mentorul nu stie pt ca el face echivalarea intre funrizori si nomenclator astfel un produs in nomenclator un produs la furnizor, daca ai un produs in nomenclator si 2 produse la furnizor, va tine minte doar pe primul legat si pe ce-l de-al doile il va lasa neechivalat in fereastra de import.

    - cazul pe care eu il folosesc cel mai des este asa:
    am echivalat la nivel de articole cea ce sunt mai uzuale in facturi( adica mentroul a invatat din cea ce am importat pana acuma ca telefonia orange intra pe articol 626, ca chelt de salubritate intra pe aricolul ales de mine din nmenclator la prima factura importat de la acel furnizor, etc), si pe care le identifica automat, ce nu identifica trec eu manual la servicii, unde fac centralizarea pe cote de tva si trec in loc de 100 de linii la factura de metro de exemplu doar 3 linii pe care le aleg eu manual dupa ce le centralizeaza automat menttorul pe cote cand folosec optiunea.

    tu ce iti doresti scrie ce anume vrei?
    ma refer aici la produsele de apar in stoc, cele cu nir ca ai zis de mf in mag

    1. 100 de linii pe factura toate cu numele mf in magazin 19% daca sunt toate 100 cu 19% sau intre cote cu mf in magazin 19. mf in mag 9% si mf in mag 0
    2. 3 lini in fiecare factura de intrare mf in mag 19 , mf in mag 9 si mf in mag 0 pe care sa le alegi tu ca articol in fiecare factura dupa ce le centralizezi.



    Daca esti cazul in care folosestei la intrare gestiune valorica marfa mag 19 , marfa mag 9 si marfa mag 0 atunci cea mai rapida varianta e ce pe care o folosesc si eu, faca in loc de 100 de linii vrei sa ai 3 lini pe factura centralizate pe cotele de tva., altfel vei avea cu articole echivalente 100 de linii identice cu cele 100 de linii din factura doar ca fiecare linie se va numi in functie de cota de tva eistente pe factura metro.
    -
    Ultima oara editat dealexadi; Acum o ora la 22:15

  9. #49
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    49

    Implicit

    Daca am o factura cu 10 pozitii :mere,pere,struguri,cartofi ....., vreau sa-mi apara si pe receptie la fel 10 pozitii cu denumirile din nomenclator , nu marfa mag 9%, marfa mag 19%. La magazin oricine vine in control si se uita in nota de receptie vrea sa vada produsele trecute ca in factura , nu marfa 19% sau 9%.
    Daca inregistrez azi o factura cu mere rosii echivalez cu mere din nomenclator iar maine am din nou factura cu mere rosii trebuie sa echivalez din nou cu mere, nu intra automat. Daca am zece facturi in zece zile de la acelasi furnizor cu exact aceleasi produse , trebuie sa echivalez in fiecare zi cu denumirile din nomenclator , nu tine minte nimic de la o factura la alta. Exista produse la metro de exemplu la care le schimba denumirile din cand in cand ( un exemplu :gel dus dove cherry 250ml il schimba in 250ml gel dus cirese ). Daca nu vreau sa schimb denumirea in nomenclator il echivalez la inregistrarea facturii cu denumirea veche .

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •