Auzisem odata zvonuri cum ca cineva instalase WinMENTOR pe linux, intr-un emulator de windows... sau, poate doar incercase sa instaleze... poate gasiti ceva asemanator; poate posteaza aici cineva care a incercat...
Pentru a nu cumpara windows 2008, o alta solutie, de criza, ar fi sa folositi terminal services pe windows xp, dar, la 12 useri simultan, poate va merge sacadat; poate se va bloca sporaldic windows-ul... insa, merita incercat; personal, nu am incercat.

Referitor la placile de retea, personal, am constatat ca este bine sa se trimita in unitatea de timp mai multe pachete, de dimensiune mai mica, in loc de mai putine pachete de dimensiune mare; nu am o explicatie clara de ce, probabil ca se asteapta pana la umplerea unui pachet, iar abia apoi se trimite; daca placile de retea suporta (cele de pe statii, cu windows), in device manager, setati buffer-ele pe o dimensiune mai mica (send buffer, receive buffer, sau ceva de genul)... efectul ar fi ca procentul de utilizare ar retelei, aratat in task manager, ar creste, datorita trimiterii mai multor pachete; dar, dimensiunea lor va fi mai mica; procedand asa, eu am constatat un usor spor de viteza...
Sa nu aveti decat un singur switch intre server si statii, nu mai multe; uitati, un switch bun este D-link DGS-1224T...
Personal, as incerca sa pun un hdd (model amintit in postul anterior) in server-ul de linux, pe care sa stea doar baza de date... fara raid (mai ales fara raid1= mirror); ar costa 350 lei... pt formatare, folositi un cluster size mai mare (nu stiu denumirea din linux).
Dar, mai discutati inca o data cu cei care v-au recomandat sa utilizati linux... Ma opresc si mult succes.