Zilele trecute, emotionat si curios, alaturi de reprezentantul WinMentor am instalat si testa D112.
Bravo!!! Avem .... un pic de D.112, adica numai fisierul XML si anexa 1 posibil de semnat electronic.
Cum nu sunt un tip prea curajos, m-am simtit ca la un joc de poker. Am un D112 validat, posibil de semnat dar evintata nominala...pauza!!!
La un birou vecin, fiul meu amator de lucruri free ca mai toti tinerii butona de zor un stat in SAGA. Si sa vezi minunatie! cand a generat PDF-ul a aparut versiunea de D112 in PDF colorat, cu evidenta nominala si toate cele.
Si culmea, este GRATIS !!!!.
Ca un novice da' tremurand de oftica, am deschis atat XML-ul generat de SAGA cat si cel generat de MENTOR. Am mai deschis si modelul de XML de la ANAF si, atat cat ma pricep eu, ala din SAGA este mai aproape de modelul oficial. Am sa trimit si la WinMentor XML-ul din SAGA sa vada ca, in acela, sunt referiri la sectiunile declaratiei si, mai ales, poate fi importat in declaratia D112_PDF care are avantajul ca este detaliata, mai aproape de contabil si...poate fi manarita (editata)!
Eu nu am mai scris de mult pe forum satul sa latru in van.
Cum dracu' aia de la SAGA au putut sa implementeze rapid si complet D112 fara ca cineva sa fie nevoit sa utilizeze softul D112_JAVA, sa mai descarce JAVA si ...toate cele. In amaratul de SAGA apesi un buton si...gata!
VA ESTE GREU SA GENERATI FISIERUL XML CU STRUCTURA SIMILARA CELUI PE CARE L-AM ATASAT LA ACEST POST ASA INCAT ACET XML SA FIE POSIBIL DE IMPORTAT DIRECT IN D112_PDF ?????????
SAGA FACE AUTOMAT SI CELELALTE DECLARATII.
DACA VOI DA BANI PE UN MODUL DE DECLARATII VREAU SA FIE MACAR LA NIVELUL UNU SOFT FREE !!!!
AM SUSTINUT (CAND SCRIAM) NECESITATEA UNUI ABONAMENT DAR ATI LASAT MENTOR-UL IN PARASIRE. UITATIVA LA LA "NEXUS" CA TOT DIN IASI ESTE SI O SA VEDETI CA AIA FAC ORICE CERINTA DE MODIFICARE PERTINENTA IN CATEVA ZILE.
MULTUMESC CA IMI PERMITETI SA MA RACORESC FIINDCA NIMIC NU SE VA SCHIMBA !