Pt ca tot propunea domnul Sorin Ionita realizarea de declaratii in WinMENTOR (iar noi, in mare parte, subscriem), eu am o propunere pt organizarea forum-ului: intre modulele WinMENTOR, sa se insereze un nou sub-forum, cu numele "Declaratii". Un prim topic din cadrul lui, ar fi 394, despre care va propun urmatoarele 2 aspecte:

1. Dragi utilizatori de Mentor, cand inregistrati o factura primita (sau emisa), de la un partener nou, care nu exista in baza de date, il creati si ii introduceti un cod fiscal fara ro. Faceti acest lucru dinadins, sau pentru ca nu stiti diferenta intre "cu ro" si "fara ro"? Adica este neplatitor de tva... Intucat codul fiscal pe care l-ati introdus este valid, nu vi s-ar parea logic ca in 394 sa nu mai apara codurile cu albastru? Eu consider ca ar fi necesara o constanta care, daca se seteaza pe da, sa nu mai aduca in 394 codurile albastre, pentru ca, la o firma de marime medie, pot fi cateva zeci, si nu e normal sa stea contabilul sa le verifice, sau sa se pozitioneze pe fiecare si sa dea click pe minus...

2. Cand emiteti o factura, si clientul nu este in baza de date, il creati. Daca voi modificati localitatea de domiciliu, si puneti, de exemplu, Budapesta, sau Roma, etc, dupa care ii dati "ceva" pe post de cod fiscal, nu vi s-ar pare normal ca respectivul partener sa nu apara cu rosu in 394? chiar nu este nimeni a carui firma sa fie, de exemplu, hotel? si, deci, emiteti factura obisnuita, in lei, catre parteneri dinafara Romaniei... care nu au ce cauta in 394.. la fel, cred ca ar trebui prezenta o constanta... nu a resimtit nimeni aceste nevoi? chiar sunt sigurul?

Ce parere aveti despre cele 3 propuneri (organizare forum plus doua la 394)?