Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2013
    Posturi
    7

    Implicit Factura la avize

    Buna ziua,

    Am si eu o problema la intocmirea facturii la avizele de expeditie.
    Am un client cu mai multe puncte de lucru si un sediu. Insa cand vreau sa
    emit factura la mai multe avize de expeditie si selectez sediu, imi da eroarea
    " Nu sunt avize catre acest client pe locatia selectata" presupun ca mai trebuie
    rezolvata o constanta de legatura intre puncte si sediu ?

    Ma incurca fiindca este vorba de 120 puncte de lucru cu cate 20 avize de/punct. Sa preiau de pe fiecare punct in parte e mai greu si s-ar putea sa preiau un dublu.

    Multumesc frumos.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    227

    Implicit

    Verificati daca aveti avize emise catre acel punct de lucru pe care doriti sa emiteti factura. Probabil ca la avize e trecut alt punct de lucru.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2013
    Posturi
    7

    Implicit

    Poate am gresit in exprimare.

    Deci am mai multe puncte de lucru si un sediu pe acel client, dupa cum se vede si in pozele atasate.

    In teorie si in practica ar trebui cand selectez sediul, sa imi aduca pe factura toate avizele de pe toate punctele, o centralizare de avize de pe puncte.
    Insa nu se intampla asa. Avize pe sediu nu se emit, doar pe puncte, sediul este creat pentru centralizare doar.

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Atunci cand doriti sa facturati, nu trebuie sa selectati sediul principal, ci sa dati ESC sau click pe butonul "Usa" din stanga sus. Daca veti proceda astfel, vor fi aduse toate toate avizele, indiferent de punctul de lucru selectat pe aviz.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Adicocan Vezi Post
    Buna ziua,

    Am si eu o problema la intocmirea facturii la avizele de expeditie.
    Am un client cu mai multe puncte de lucru si un sediu. Insa cand vreau sa
    emit factura la mai multe avize de expeditie si selectez sediu, imi da eroarea
    " Nu sunt avize catre acest client pe locatia selectata" presupun ca mai trebuie
    rezolvata o constanta de legatura intre puncte si sediu ?

    Ma incurca fiindca este vorba de 120 puncte de lucru cu cate 20 avize de/punct. Sa preiau de pe fiecare punct in parte e mai greu si s-ar putea sa preiau un dublu.

    Multumesc frumos.


    Nu exista posibilitatea sa facturati un aviz de doua ori, deoarece in Mentor nu este permis acest lucru. In grila de preluare avize sunt aduse strict cele nefacturate, sau cantitatile nefacturate de pe un aviz.

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2013
    Posturi
    7

    Implicit

    Nici cu ESC nu merge, si pana acum tot cu ESC am incercat.

    Imi aduce doar de pe punctul de lucru care este "highlighted" (albastrit).
    Presupun ca ii ceva din setari. Fiindca desi creeez un alt client nou cu alte puncte de lucru, tot la fel se intampla. Sau nu sunt atent la vreo setare la creea client + puncte.


    //: L.E.: Se pare ca nu pot intra intra individual pe fiecare punct si sa aduc avizele, fiindca daca am adus avizele de pe un punct, de pe celelalte nu le mai ia.

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    E normal ca atunci cand selectati un punct de lucru sa aduca strict avizele aferente acestuia. Ce varianta utilizati?

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2013
    Posturi
    7

    Implicit

    3200737.07

    Nu pot sa fac upgrade la o alta versiune, sunt satelit.

    Stiu ca trebuie sa mearga factura la avize, fiindca mai am o firma in mentor care este mai veche si pe care pot face factura la avize.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Este o problema de versiune. Trebuie sa aveti minim 737.17
    Daca va veti pune versiunea 737.17 nu va fi necesar verificare de structuri.

  10. #10
    Data inscrierii
    October 2013
    Posturi
    7

    Implicit

    Acuma am citit si eu modificarile la versiunea 737.17, si ai dreptate.

    Insa daca fac updateul acesta, la baza se va putea prelua cuplajul fara sa faca si el update-ul ? Sunt multi sateliti cuprinsi de baza, de aceea intreb.

    Multumesc frumos de ajutor, foarte mult.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •