Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2012
    Posturi
    7

    Exclamation Eroare "Nu reusesc sa scriu in fisierul stoc"

    Salut,

    Recent am instalat mentorul pe o masina virtuala, pe un windows Server 2003 R2 x86. am configurat totul in BDE, am copiat toate informatiile din serverul vechi si am conectat cheia.

    Acum cand accesez mentorul totul e ok, pot sa accesez datele, sa deschid luna anterioara, dar cand incerc sa o inchid din nou imi apare eroarea " Master, nu reusesc sa scriu in fisierul stoc. incerc din nou?" si de acolo se blocheaza mentorul. trebuie sa il inchid fortat.

    Aveti vreo idee?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    1. poate sa fie tinut deschis de o alta aplicatie (Mentor sau altceva); vedeti pe Open Files din Server Management daca este cazul;
    2. stergeti lck-uri;
    3. poate sa aiba probleme cu drepturile de acces, sa nu aiba drepturi Full; verificati;
    4. poate sa fie distrus; in acest caz, dupa o eventuala salvare, copiati din NEW/LUNA tot ce incepe cu stoc (db-uri plus indecsi) si suprascrieti in luna in care va da eroarea; aceste fisiere de stoc se repopuleaza cu procedura de Refacere stocuri.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2012
    Posturi
    1

    Implicit

    Vreau sa va multumesc foarte mult in numele unei colege pe care ati scapat-o de a reface munca pe cateva zile cu ajutorul punctului 4.
    O zi buna!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •