Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Jurnale tva trimestriale eroare

    Am si eu o mica problema in jurnalul de tva al unei firme care pana la 31.07.2014 a fost neplatitor de tva iar incepand cu 01.08.2014 este platitoare de tva trimestrial. Imi arata in jurnal sumele din iulie ca achizitii fara tva (cu toate ca nu ar trebui sa imi aduca nici o suma din iulie aici in jurnale), iar in august si sepetembrie toate facturile care au articolele tip serviciu mi le arata corect la randurile de tva, dar mi le mai aduce odata intregral (baza+tva) la achizitii scutite de tva, asta imi face in septembrie, configurarile sunt decont trimestrial si fara tva la incasare in august si septembrie. Daca ma uit in august in jurnal imi arata sumele din august corect fara sa imi aduca si la achizitii scutite.
    In luna august am modificat toate articolele corespunzatot la tva. Stie cineva ce se intampla de apare aceasta eroare. Multumesc anticipat pentru ajutor.
    Acelasi lucru face si la jurnalul de vanzari insa acolo imi aduce doar sumele din iulie la vanzari scutite de tva cea ce nu ar fi corect precum si cele din august si septembrie , care apar si corect la tva si la vanzari sccutite de tva
    Ultima oara editat dealexadi; 27 October 2014 la 12:45 Motiv: adaugat randul refeitor la vanzari

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    1. In momentul in care se lucreaza cu jurnal trimestrial, datele din jurnal vor fi aduse astfel: Luna 1 (iulie) - facturi aferente acestei luni; Luna 2 (august)- facturi aferente acestei luni, Luna 3(septembrie) - facturi de pe toate cele 3 luni, astfel incat aveti posibilitatea sa comparati cu sumele din D300 - ***pentru a intelege de ce in august nu va aduce facturile din iulie, dar in septembrie sunt aduse.


    2. In conformitate cu Normele Metodologice aferente ART. 152 din Codul Fiscal (pct. 62 alin (1)), chiar daca sunteti scutit de TVA aveti obligatia de a intocmi Jurnale de cumparari si vanzari (=> facturile trebuie aduse in jurnal). Astfel, la trimestru (in septembrie) va aduce facturile din toate cele 3 luni, programul fiind in imposibilitatea de a sti ca dumneavoastra ati fost neplatitor si de a exclude tranzactiile din iulie.
    Consideram ca aceasta nu este o eroare. In cazul in care generati D300 din programul "Declaratii", campurile sunt editabile, avand posibilitatea de a sterge valorile ce sunt aduse in linia aferenta tranzactiilor scutite.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am inteles de ce le aduce asa, insa ramane inca intrebarea de ce imi aduna si imi trece la sume scutite de tva intreaga valoare a facturi (baza+tva) si in lunile august si septembrie in conditiile in care le aduce si corect in coloanele de baza si tva 24%, insa ciudat e ca doar pentru articolele care nu sunt de tip stoc, ci doar pentru articolele de tip serviciu (cheltuieli sau venituri nu face diferenta), aici e mai mare problema.
    Si vin si cu posibila problema care genereaza situatia: nu cumva tine cont in jurnal de modul in care a fost definit in iulie articolul adica fara tva si in lunile august si septembrie si le aduce in coloana de scutite de tva (adica in august si septembrie il vede si cu tva 24% si scutit de tva adica tva 0)?

    2. La decont am editat si depus decontul corect, recalculand valorile corecte in excel pentru sumele de achizitii scutite de tva. Oricum in orice situatie decontul il verific ca e sfanta verificarea, sunt constient ca nu este posibil ca sa fie prinse toate rationamentele in soft pt ca ar trebui ca atunci si cel mai limitat utilizator (de exemplu cel de la facturare) sa fie doctor in economie si fiscalitate.

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Ar trebui sa luati legatura cu distribuitorul (daca aveti alocat unul) sau cu suport tehnic WinMentor pentru verificarea configurarilor, deoarece nu este foarte clar cum sunt aduse datele in jurnal.

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    2

    Implicit

    Se poate filtra jurnalul de cumparari punand conditia ca "Data document mai mare decat dd.mm.yyyy " respectiv data anterioara zilei din care ati devenit platitor de TVA !! (DATA la care ati devenit platitor de TVA mai putin 1 zi deoarece conditia << mai mare >> nu va lua in calcul dd.mm.yyyy "

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2017
    Posturi
    21

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DAN_IONITZA Vezi Post
    Se poate filtra jurnalul de cumparari punand conditia ca "Data document mai mare decat dd.mm.yyyy " respectiv data anterioara zilei din care ati devenit platitor de TVA !! (DATA la care ati devenit platitor de TVA mai putin 1 zi deoarece conditia << mai mare >> nu va lua in calcul dd.mm.yyyy "
    Multumesc pentru sfat!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •