Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit Import articole din alte aplicatii?

    Exista vreo posibilitate de a importa articole in WinMentor din alte aplicatii?

    Am gasit niste "documentatie" pe adresa:

    ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...cole%20noi.pdf

    insa aia nu pare sa duca absolut nicaieri. In afara de acel document, nu exista nimic nicaieri despre cum si daca ar fi posibil de importat date in nomenclatorul de articole.

    Iar in meniul "Interne > Import date din alte aplicatii" nu exista nimic legat de articole.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Uitati-va la Interfata BCS, la initializare stocuri (mai spre sfarsit), exista posibilitatea de a adauga articole; puteti incerca cu cantitate 0.

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit

    Multumesc! Este interesant sfatul dvs. Insa din pacate nu reusesc sa ajung nicaieri nici cu acea documentatie. Totul este despre ce format trebuie sa aiba datele. Da, OK -- si pe urma? Nu gasesc nimic despre cum pot fi folosite acele date in final. Am creat si fisiere, am setat si constante, si nimic. Am sperat ca poate nu inteleg eu ceva pe undeva si poate ceva va apare pe undeva in aplicatie, sau se va activa vreun meniu, vreo fereastra, insa nu se intampla nimic.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    In Constante Generale, 16. Interfata BCS, prima constanta (Interfata BCS) trebuie sa fie cu DA. Atentie si la 0.03, "Articolele se identifica prin".

    Mergeti in Date, Service, Initializare, Stocuri articole si dati click dreapta pe macheta de Initializare Stocuri deschisa; alegeti "Import stocuri de la interfata BCS".

  5. #5
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pt initializare in macheta unde faci initializarea stocurilor daca dai clik dreapta cu mouseul iti apare adaugare, detalii si import din bcs iar ultima este exact cea ce ai tu nevoie dc il alegi o sa poti alege fisierul respectiv. (iar in facturi o sa ai plusul albastru si tot asa import bcs)

    Merge si e chiar valida informatia, tr sa fi putin creativ. uite aici un link http://forum.winmentor.ro/showthread.php?t=750 unde s-a mai vorbit de acest subiect, vezi ca la postul 2 e un link catre alt subiect din forum unde a fost dezvatut mai aprig subiectul.
    Iar dupa aceea ca sa stergi tot cea ce ai importat cu 0 faci un fisier de import cu 1 singur produs tot cu zero si ii dai cand importi sa stearga cea ce este initializat si o sa vezi ca sterge cele 1000 de linii de stoc cu zero pe care le ai si iti ramane una singura pozitie cea importata acuma si pe care o stergi manual si uite asa ai rezolvat si stergerea lor de la initializare sa nu le ai cu zero
    Ultima oara editat dealexadi; 15 October 2014 la 10:39 Motiv: am pus virgule la enumerare

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit

    AHA! In sfarsit niste "documentatie adevarata" care duce undeva. Si care ar fi trebuit gasita prin manuale si nu pe forumuri!

    Va multumesc pentru sfaturi! Functioneaza! Insa datele importate sunt prea putine in final, si pentru a avea toate datele complete trebuie luate articolele la mana una cate una oricum, dupa import. Si din pacate "importul" e mult sub standardele din ziua de azi, si trezeste prea multe amintiri dureroase despre cum functionau importurile de date prin anii '90.

    La nr. de articole care il avem noi (sub 100 de articole pe ocazie), merge aproape la fel de repede de pus datele complete manual in aplicatie, decat de facut incercari de import.

  7. #7
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Depinde de cata date ai la un nr asa mic de articole nu se merita. Iar completarea lor o poti face automat pe categorii de articole, cum am si spus ca e bine sa le si importi. Modificarea si completarea o faci cu: Date/Service/Conversie/Modificare valori , iar acolo poti selecta articolele prin frazarea de SQL cea ce face ca sa poti atasa contul de exemplu o data la 50000 de articole care au acelasi cont (ex. 3028) sau gestiune, tva, etc.
    Articolele sunt relativ ok, dar sa vezi o initializare de firma cu tva la incasare care are peste 1000 facturi in nici 3 luni si tu tr sa le initializezi manual pe fiecare in parte.

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Ei nah... lasa ca nu trebuie manual; si alea se pot "baga"... trebuie apelat la oamenii priceputi, care sa le bage...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  9. #9
    Data inscrierii
    December 2011
    Posturi
    1

    Implicit import din china

    Buna ziua!
    Ma puteti ajuta cu un sfat vis-a-vis de inregistrarea taxelor vamale pe importuri din tari ce nu apartin de U.E.? Ideea e ca pe DVI am produse la care difera taxa vamala si nu stiu cum sa fac sa o intoduc diferit pe produsele aferente. Multumesc

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Pe DVI stergeti toate articolele, apoi, fie:
    a) cu "Adaugare selectiva" puteti adauga articol cu articol si apoi taxa aferenta;
    b) cu "Adaug automat articole cu accize DVI", Mentorul va baga cate o linie intermediara cu Acciza ... dupa fiecare articol (aici s-ar completa automat acciza definita la nivel de articol, daca acea acciza are bifa de DVI); schimbati din Acciza in Taxa peste tot si completati procentul sau valoarea taxei.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •