Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Lichidare leasing inainte de termen

    Cum fac in winemntor sa inregistrez inchiderea contractului de leasing in avans. Am un leasing care mai are 15 rate ramase insa s-a hotarat ca toate sa se achite acuma si implicit sa se inchida contractul, am factura de la firma de leasing pentru toata valoarea ramasa a contractului, insa nu stiu cum sa o prind in Winmentor. Multumesc pentru ajutor

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pana la urma am gasit o solutie mai de compromis dar nu-i bai, macar am reusit sa rezolv problema. Am facut urmatorii pasi:
    -Am intrat in contractul de leasing am modificat scadenta tuturor ratelor ramase de facturat cu data care aveam nevoie (de ex: 20.09.2014);
    -Am generat fiecare factura care mai trebuia generata, lasind in cadrul ei doar valoarea ratei, cum aveam doar un singur numar de factura am pus la serie s1, s2..... si am trecut si peste atentionarea ca factura a mai fost inregistrata;
    -la ultima factura am modificat valoarea ca in contul 167/analitic furnizor sa fie zero, si am facut si diferenta de curs pentru intreaga suma (cele 15 facturi in cazul meu), am atasat si comisioanele si ce mai trebuia conform facturii primite, astfel incat suma tuturor facturilor sa fie egala cu cea ce am primit de la furnizorul de leasing.

    Poate nu e cea mai eleganta solutie, poate nu e cea mai buna, dar rezolva problema cea ce este cel mai important.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Revin si eu cu aceasta problema, stie cineva cum sa o rezolv in afara de solutia de compromis de mai sus, acum am doar 38 de rate ramase. Sa inteleg ca nu este prevazut inchiderea inainte de termen?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •