Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Avans mijloc fix

    Am si eu o mica problema legata de avansurile la mijloace fixe, si anume platesc un avans la mijloace fixe si primesc factura pentru el, aleg din nomenclatorul de articole articolul: avans mijloace fixe corporale si care este de tip serviciu si ara atasat contul 232 insa imi face formula contabila 232=401, nu ar tr sa faca 232 cu 404? Cand primesc factura de mijloc fix care are pe ea si stornare deja e o mare aventura:
    inreg mijloc fix 214=404 +5000
    stornare avans 232=401 -1000
    total factura de plata 4000
    E aici e problema ca daca dau sa o achit numerar imi face urmatoarea schema imi trece 2 pozitii la explicatii si am asa 404 cu 5000 lei si 401 cu -1000 lei si bineinteles ca nu ma lasa sa salvez chitanta (valoarea ei 4000 ) ca am sume negative chiar daca in lista de facturi eu aleg factura care apare o singura data cu valoarea de 4000 el aduce cele doua pozitii de mai sus. Singura rezolvare e ca sa fac compensare intre 401 si 404 intai iar dupa aceea sa fac achitarea in caserie a restului de factura.

    Stie cineva cum pot sa fac si eu sa treaca programul cand fac factura de avans 232=404 si nu cum face acuma 232=401 ca pana la urma asa e corect e un avans la furnizori de imobilizari nu de servicii.
    Multumesc pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    66

    Implicit

    1.
    Constante generale MENTOR - 03. Conturi sint.identif.stoc - 0.05 Sintetic mijloace fixe.
    Acolo se adauga 232, etc.

    2.
    Partenerul trebuie sa aiba o caracterizare contabila care sa contina 404 la Furnizor imobilizari.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru ajutor, la acest aspect nu m-am gandit ca trebuie declarat la constante conturi mijloace fixe si cel de avans.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •