Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit ce trebuie scris pe chitante....

    Asta e din seria "Stiati ca?" pentru ca are ceva vechime. Da' io o pun pe tapet pentru ca nu am prea vazut chitante completate conform normelor:

    Conform Ordinul 3512/2008, M.Of. 870 bis din 23-dec-2008, pentru chitanta se specifica urmatoarele:

    5. Continutul minimal al formularului:
    - denumirea unitatii; codul de identificare fiscala; numarul de ?nregistrare la oficiul registrului comertului; sediul (localitatea, str., numar); judetul;
    - denumirea, numarul si data (ziua, luna, anul) ?ntocmirii formularului; numele si prenumele persoanei fizice care depune sume si ce reprezinta acestea sau, dupa caz, denumirea unitatii; codul de identificare fiscala; numarul de ?nregistrare la oficiul registrului comertului; sediul (localitatea, str., numar); judetul persoanei juridice;
    - suma in cifre si litere;
    - semnatura casierului

    Apropo, clientii vostri au trecut pe site datele de identificare: CUI, Numarul la Registrul Comertului, Capitalul Social etc?
    Ca Garda da amenzi...
    Ultima oara editat debilion; 08 April 2009 la 22:40
    La tăţi ni' greu!

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Da, "clienţii", ca orice alte firme din Rom?nia, le au trecute... pe site; pe site-ul ministerului finantelor... mai putin capitalul social (care este ?nsă ?n bilanţuri)... Dar, acesta nu trebuie sa apara, asa ca...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:29 Motiv: adaugat z?mbete, pt o exprimare mai politicoasă...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Modificarea se gaseste in versiunea 527 de pe ftp pentru cine vrea sa testeze. Acest executabil este inca in stadiul de testare, deci urmatorul kit de Mentor va cuprinde si aceste modificari la listarea chitantei.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Ar fi fain dacă aţi face o mică modificare, astfel ?nc?t acel "cod fiscal" care se afişează pe chitanţe, dispoziţii de plată şi altele, să conţină 13 caractere, nu doar 10 (parcă), c?te arată ?n prezent. Aceasta deoarece, c?nd se tipăreşte chitanţa (sau, cel mai des, dispoziţia de plată) către persoanele fizice, acolo apare cnp-ul, şi este puţin ciudat să fie "incomplet"... şi, să nu facem 2 şabloane de chitanţe, unul pentru fizici şi altul pt juridici...
    Mulţumim...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Va fi complet si CNP-ul in versiunea viitoare.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    De la ce versiune se poate selecta pe chitanta campul "Cod fiscal client" si "nr. orc. client"?
    La 518 inca nu merge.
    Actualizari mai recente nu am facut pentru ca am foarte multe firme si dureaza cam doua zile pana se actualizeaza toate...
    In modificarile postate pe ftp nu am gasit ca s-ar fi rezolvat aceasta problema.

  7. #7
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    la 549
    Ca sa mearga mai repede actualizarea apasati "alt+Q" cand incepe verificarea de structuri
    La tăţi ni' greu!

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Multumesc de informatie. Cu tot cu Alt+Q dureaza atat. Am inteles ca mai mult de atat nu se poate.

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Pai nu pot decat sa zic ca ardeleanul care a vazut prima data girafa la zoo: "No, asa ceva nu exista"
    Chiar m-ati facut curios. Ce caracteristici are calculatorul pe care aveti instalat Mentorul si cam de cate firme e vorba?
    La tăţi ni' greu!

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    M-am uitat in directorul cu firmele, sunt 253 directoare, din care la actualizare in fisierul firme.db sau societati.db nu mai stiu, ar trebui sa fie cam 190. Multe firme sunt cu datele anilor precedenti, asta este explicatia.
    Procesorul este Intel Celeron 2.8 Ghz, 1Gb RAM, HDD 240Gb.
    Mai exista o problema: la unele dintre firme, dar nu am gasit o regula, apare un mesaj de eroare in momentul verificarilor de structuri si atunci, acest proces se opreste. Trebuie ca din cand in cand sa vad pe unde a ajuns si daca s-a oprit trebuie sa o iau de la capat sau sa dau verificare de structuri, actualizare constante, etc, manual pe fiecare firma in parte.
    Si exact de datele firmei neactualizate am nevoie totdeauna - asa se intampla- de aceea le actualizez pe toate, sau cel putin asta vreau.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •