Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Parametrii configurari liste

    Am si eu o intrebare, exista undeva in toata documentatia, ca eu nu am gasit, o lista cu parametrii utilizati pentru configurarea listelor?
    Ma refer aici la elementele cu ajutorul carora aducem informatiile despre parteneri, nu coloane ca acolo sunt usor de identificat. Intreb acest lucru pt ca m-am tot lovit de diverse configurari si am avut o problema bizara cel putin din punctul meu de vedere lipsa unicitatii denumirii acestor parametri si deci tr sa ii iau pe incercat, si plus ca nu sunt toti oferiti in ai alege in configurarea raportului cu toate ca daca nimeresti parametru ai sanse sa il poti aduce il configurarea listei.

    Sa dau un exemplu ca sa fiu si mai bine inteles: Am avut nevoie sa reconfigurez lista Parteneri/Balanta sintetica parteneri/Balanta sintetica parteneri si ca sa nu mai stau sa scriu in totalitate antelul am folosit un antet din lista: Clienti datornici/Extras de cont clienti, insa cand am dorit ca in antet sa aduc si codul fiscal al partenerului am vazut ca in extras de cont are parametrul <&Cod fiscal> insa in Balanta sintetica are parametrul <&CodFiscal>.

    Unde gasesc si eu denumirea acestor parametrii: un raport in program sau in documentatie aceste denumiri ca parca alerg ca liliacul orbecaind mai ales ca nu sunt unice ca denumiri, cu toate ca eu le-as vedea unice pentru toate rapoartele bazei de date si astfel s-ar putea folosi automat in orice raport orice element legat de parteneri atata timp cat el exista in parteneri (cod intern, extern, cod fiscal, observatii, cnp, serie si nr ci, etc.)
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    227

    Implicit

    Din cate stiu eu, nu exista. Si eu le-am configurat tot prin incercari. Si, nu in toate listele configurabile se pot aduce aceleasi campuri.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Eu am trimis mail si la suport, pentru aceasta problema, care din punctul meu de vedere e problematica, pentru ca in raportul x configurazi un prametru cu un nume in raportul y cu alt nume ajungem ca in fiecare raport din mentor acelasi parametru sa se numeasca diferit cand unicitatea a trebui sa fie elementul cheie al acestor parametri.
    Ar mai usor si pentru noi si pentru cei de la programare ca banuiesc ca si ei il folosesc cand configureaza legaturile dintre modulul de introducere date si modulul de listare. Ce sa mai spun de faptul ca sunt partial disponibile in anumite rapoarte.
    Concluzia e ca inca la rapoarte este un mic mare haos si o nebuloasa in mentor. De ce spun asta simplu peste tot este spus ca este super customizabil in rapoarte super usor de configurat un raport insa cand te lovesti de configurarea raportului vezi ca :
    1. nu ai disponibilie toate informatiile cu toate ca ele exista in program in raport nu pot fi aduse (de exemplu codul fiscal al partenerului nu poate fi adus pe orice raport )
    2. nu exista un nume unic al parametrilor pe baza carora sa se faca configurarea raportului (codul fiscal de mai sus e un exemplu mai sunt multe exemple in soft )
    3. nu gasesti nicaieri informatia, si aici ma refer la numele parametrilor pentru configurarea rapoartelor (codul fiscal se defineste cu pramatrul <&codfiscal> ca exemplu pt ca nu exista unicitatea de mai sus si ar fi mult prea greu in sutele de rapoarte sa scrii numele care difera la fiecare raport)
    4. o gasesti dar nu e disponibila adica chiar daca este, o poti alege in cele predefinite de soft insa nu o afiseaza (caz concret parametrul TVA la incasare unde poate lua valorile Da si Nu in listare facturi, daca le listezi direct din facturi e ok afiseza Da sau NU, insa daca le listezi prin raportul de listare si transmitere prin email se incapataneaza ca Da si Nu sa nu fie afisat, de ce nu stiu, )
    Ultima oara editat dealexadi; 03 September 2014 la 18:22

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Stie cineva daca in Listarea de la NIR din date/intari/facturi/iar in factura respetiva din tabul receptie se poate adauga si cursul NIR pe listarea NIR ca nu stiu care este parametrul necesar pt a mi-l afisa si nici in lista nu-l gasesc. Multumesc pt ajutor

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Sper sa te ajute:
    Se intra pe NIR si apoi configurari lista, Configurare antet sau subsol,te pozitionezi unde vrei sa-ti apara si din click dreapta in specific lista, parametrul sapte CURSPEFACTURA.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, acest parametru il folosesc deja ma interesa sa imi listeze si cel de pe nir ca acesta este cel de pe factura, pt ca de cele mai multe ori data facturi este diferita de data nirului si am doua cursuri. Unul cel de pe factura care are parametrul de care spuneai si tu "CURSPEFACTURA" (cel din figura 1. Curs factura) ma interesa care este parametru care aduce pe nir efectiv cursul introdus in tabul de Receptie care este diferit de cel de pe factura (cel din figura 2. Curs nir).

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Imi pare rau, dar pentru acel curs nu am gasit nici eu parametrul.

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Se va adauga acest parametru pentru a putea face configurarea.

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Ca sa nu deschid alt topic.
    Pe facturile de intrare s-a introdus optiunea ”observatii articole”. Untitled.jpg Daca s-ar putea ca acest camp sa apara in lista ”Stocuri la moment”. Multumesc.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Pentru ca observatii nu exista in lista respectiva, adaugarea unei coloane e considerata dezvoltare, cel mai bine este sa va adresati direct producatorului printr-un mail. Nu facem dezvoltari doar ca urmare a unei postari pe forum.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •