Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 14 din 14
  1. #11
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de adi_ciobotaru Vezi Post
    Ioana, nu trebuie sa te superi... de fapt, Ada te-a laudat! Pentru ca, prin creativitatea dovedita, ti-ai gasit singura o foarte frumoasa solutie de lucru; spre deosebire de departamentul contabil de la voi, care este precum "fetita care l-a luat pe NU in brate": spune ca nu accepta nimic, dar nici nu vine cu o solutie .
    *
    Deci, in primul rand felicitari, iar in al doilea rand, pentru a-ti rezolva complet "problema", urmeaza sfatul dat de catre Ada: in configurarea statului de plata, foloseste coloana de drepturi in natura impozitate pentru tichete, iar cea de neimpozitate, pentru pensie.
    *
    Multa bafta, iar daca cumva nu te descurci, suna-ma.

    Multumesc Adi, esti un dragut, gestionezi foarte bine situatia! Insa rezolvarea am gasit-o singura , dupa cum vezi:
    "Da, creativitatea mea s-a dezlantuit. eu deservesc doar departamentul de resurse umane, nu si de contabilitate , contabilul sef nu admite formula sugerata si atunci am facut o similitudine cu acordarea tichetelor de masa. aceste sunt sume care nu provin din venitul salarial , se adauga la venitul brut, se imoziteaza doar. In cazul pensiei facultative am facul la fel, am adaugat la "drepturi in natura/sume asimilate"" un nou camp denumit ""pensie facultativa"" si am optat pentru deducere, nu pentru impozitare ca la tichete. In statul de plata am constattat ca nu este afectat venitul brut, deci e bine , insa nu reusesc sa fac vizibila coloana cu pensia facultativa in statul de plata.In condiitii salarizare suma este evidentiata impreuna cu contravaloarea tichetelor de masa. Deasemenea contabilul sef nu accepta aceasta operare doar in momentul in care angajata aduce chitantele de depunere a cotizatiei lunare, cu toate ca actul de aderare este la mine. Nu am luat act de primire, nu l-am inregistrat, angajata mi l-a lasta pur si simplu!
    Astept provocari constructive
    Multumesc mult !
    Editeaza/Sterge Mesaj""
    ..................sfatul nu era de la Ada! Am incercat sa ma integrez in acest forum, dar sincer asa se intampla cu toti colegii noi, toata lumea ii ataca , la serviciu au macar motiv pecuniar de competitie, aici nu am inteles!Cred ca nu a avut nimeni rabdare sa citeasca frazele mele.Deocamdata nu imi este de mare ajutor acest forum. Imi pare rau, m-am asteptat la solutii concrete!
    Numai bine.

  2. #12
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    167

    Implicit

    Buna ziua D-na/D-ra Alexandra.
    Nu va da nimeni afara de pe forum (topic), si nici nu v-a atacat nimeni, ati inteles Dvs. gresit definitia cuvantului off-topic:
    not relevant to the subject in question; in limba romana s-ar traduce mot-a-mot: observatie/comentariu care "nu este relevant subiectului aflat in discutie".
    Solutii s-au oferit, chiar si Dvs ati venit cu o solutie pentru care D-na/D-ra Ada si dl. Adi a laudat creativitatea departamentului de HR din care faceti parte, prin acele comentarii off-topic .

  3. #13
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Nu m-am gandit ca o expresie in limba engleza poate fi atat de gresit inteleasa, am sa incerc pe viitor sa imi limitez exprimarea la limba materna. Si da, exact cum a spus si Adi, am spus doar ca, de obicei cei de la conta sunt cu ochii dupa virgulite si litera legii si sunt mai rigizi, iar cei de la hr isi pot permite sa fie si creativi chiar daca respecta si ei la randul lor litera legii.
    Si acum ca m-am suparat si eu nitel, nu cred ca vei gasi un singur topic unde am luat la misto pe cineva si nu am incercat sa il ajut atat cat m-am priceput. Oamenii ca tine ma fac sa renunt sa mai ajut pe viitor.

  4. #14
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Thumbs down

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Nu m-am gandit ca o expresie in limba engleza poate fi atat de gresit inteleasa, am sa incerc pe viitor sa imi limitez exprimarea la limba materna. Si da, exact cum a spus si Adi, am spus doar ca, de obicei cei de la conta sunt cu ochii dupa virgulite si litera legii si sunt mai rigizi, iar cei de la hr isi pot permite sa fie si creativi chiar daca respecta si ei la randul lor litera legii.
    Si acum ca m-am suparat si eu nitel, nu cred ca vei gasi un singur topic unde am luat la misto pe cineva si nu am incercat sa il ajut atat cat m-am priceput. Oamenii ca tine ma fac sa renunt sa mai ajut pe viitor.
    Da, da poti sa renunti ca din partea ta nu am primit nici un ajutor, problema a ramas in aer, este pierdere de timp , stiti foarte bine si voi ca astfel de probleme se cer a fi rezolvate foarte urgent , nu tergiversate. Legat de limba engleza, ...

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •