Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Implicit Cum activez pensia facultativa?

    Buna ziua
    O angajata a adus un act de aderare la un fond de pensii facultativ si a optat sa plateasca dansa, nu sa i se retina din salariu, insa eu va trebui sa ii configurez suma de 35 de lei aleasa de dansa ca deducere suplimentara la baza de calcul a impozitului. Cum trebuie facut?
    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Mergeti in Salarizare - macheta Alte drepturi/penalizari, adaugati angajatul, ii scrieti valoarea pensiei facultative iar la impozit apasati NU.
    Il mai adaugati o data, ii scrieti aceeasi valoare dar cu "-" iar la impozit bifati Da.
    Practic va fi aceeasi suma introdusa de 2 ori, cu semne diferite si bifa de la impozit diferita.

  3. #3
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Exclamation

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Mergeti in Salarizare - macheta Alte drepturi/penalizari, adaugati angajatul, ii scrieti valoarea pensiei facultative iar la impozit apasati NU.
    Il mai adaugati o data, ii scrieti aceeasi valoare dar cu "-" iar la impozit bifati Da.
    Practic va fi aceeasi suma introdusa de 2 ori, cu semne diferite si bifa de la impozit diferita.
    Nu e bine asa pentru ca acesti 35 de lei apar cu + la premii si afecteaza venitul net, implicit impozitul si eu trebuie sa aduc acesti 35 de lei din afara salariului doar ia platit doamna din mana la casieria Bancii, nu reprezinta un venit de natura salariala, dar contributia individuala a unui angajat la fondurile de pensii facultative este deductibila la calculul impozitului pe veniturile din salarii in limita echivalentului in lei a 400 de euro/an din art 57din Legea 571/2003. Deci nu stiu unde se trec , am incercat ca deducere suplimentara la deducerea de baza dar nu o pot activa pe un angajat.
    Multumesc
    Ma mai ajutati?????
    Va rog!

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Eu am facut exact cum spune aici in postul nr 3: http://forum.winmentor.ro/showthread.php?t=618 si anume "faceti in nomenclatoare o retinere permanenta cu valoarea pensiei, treceti ca nu se impoziteaza si o atasati in conditii de salarizare salariatului respectiv-asta in cazul in care pensia este platiata de salariat si se retine pe stat" este ok suma este impozitata corect. singura problema care mi-a ramas e ca restul de plata este mai mic cu exact 100 lei valoarea pensiei retinute, insa salariul net este corect (sa va dau un exemplu salariu net in stat imi arata 1253 lei iar la rest de plata imi ramane 1153 lei).
    Eu am ales ca retinerea sa fie direct pe cont si contul respectiv sa fie 421. Si in momentul de fata in balanta am 421 care este egal cu balanta de personal la contul 421 care este egal cu salariu net insa imi difera pe rest de plata pt ca am o suma care imi apare pe retinere.
    Cred ca asa cum s-a spus mai sus daca se mai adauga si o retinere negativa deci - 100 lei suma care la rubrica se impoziteaza neaparat are NU ar tr sa fie ok, ramane sa verific zilele acestea cand ma eliberez si sa revin cu un raspuns cert.

    PS: Exact cum s-a spus si mai sus. Incerca sa pui valoarea cu + prima data, ramane diferenta intre salariu net si pe urma pui valoarea cu minus si impozitul nu tr sa se modifice, iar salariu net tr sa fie identic cu restul de plata care amundoua tr sa fie egal cu valoarea salariului cand era doar suma cu +. Vezi ca impozitul ii scade la tine cu 39*16%= 6 lei deci netul iti creste cu 6 lei fata de situatia cand nu aveai pensia supliemntara in rest toate impozitele iti raman la fel, venitul net adica baza de impozitare cu 16% tr sa scada cu suma de 39 lei ca sa iti poata da reducerea de impozit dorita de salariat.
    Ultima oara editat dealexadi; 01 August 2014 la 09:08 Motiv: Am adaugat PS

  5. #5
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Thumbs up Tot pensie facultativa,

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Eu am facut exact cum spune aici in postul nr 3: http://forum.winmentor.ro/showthread.php?t=618 si anume "faceti in nomenclatoare o retinere permanenta cu valoarea pensiei, treceti ca nu se impoziteaza si o atasati in conditii de salarizare salariatului respectiv-asta in cazul in care pensia este platiata de salariat si se retine pe stat" este ok suma este impozitata corect. singura problema care mi-a ramas e ca restul de plata este mai mic cu exact 100 lei valoarea pensiei retinute, insa salariul net este corect (sa va dau un exemplu salariu net in stat imi arata 1253 lei iar la rest de plata imi ramane 1153 lei).
    Eu am ales ca retinerea sa fie direct pe cont si contul respectiv sa fie 421. Si in momentul de fata in balanta am 421 care este egal cu balanta de personal la contul 421 care este egal cu salariu net insa imi difera pe rest de plata pt ca am o suma care imi apare pe retinere.
    Cred ca asa cum s-a spus mai sus daca se mai adauga si o retinere negativa deci - 100 lei suma care la rubrica se impoziteaza neaparat are NU ar tr sa fie ok, ramane sa verific zilele acestea cand ma eliberez si sa revin cu un raspuns cert.

    PS: Exact cum s-a spus si mai sus. Incerca sa pui valoarea cu + prima data, ramane diferenta intre salariu net si pe urma pui valoarea cu minus si impozitul nu tr sa se modifice, iar salariu net tr sa fie identic cu restul de plata care amundoua tr sa fie egal cu valoarea salariului cand era doar suma cu +. Vezi ca impozitul ii scade la tine cu 39*16%= 6 lei deci netul iti creste cu 6 lei fata de situatia cand nu aveai pensia supliemntara in rest toate impozitele iti raman la fel, venitul net adica baza de impozitare cu 16% tr sa scada cu suma de 39 lei ca sa iti poata da reducerea de impozit dorita de salariat.
    Multumesc frumos, o sa-ti arat exact cum am simulat un 2 state de plata , 1 fara pensia asta facultativa si celalat asa cum am primt indicatiile, dar MAREA MEA PROBLEMA este ca angajata a optat sa depuna dansa banii lunar la Banca, mie mi-a adus doar actul de aderare ! Cred ca va trebui sa-mi aduca lunar chitantele de la Banca , alfel eu nu stiu daca respecta contractul in baza caruia cotizeaza si ma trezesc dupa 3-4 luni ca nu a depus acesti bani la Banca si atunci ??? Ast e problema , deci daca nu ii virez eu banii in contul Fondului de pensii facultative, cum operez?
    Daca nu -i probema, mai putem vorbi???
    Multumesc mult, weekend fain , cu bine!

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    1. Faptul ca plateste el te scuteste pe tine sa ii faci op, insa trebuie sa ii acorzi deducerea de impozit pe salariu, este singurul lucru care apare in stat. De aceea faci o data cu + si o data cu - suma iar o data este impozabila si o data neimpozabila ca sa ii poti da lui bani inapoi pe stat. (adica suma care ar tr sa o platesti tu o dai inapoi salariatului)
    2. Teoretic ai actul de aderare, esti acoperit, practic ii poti cere sa iti faca dovada plati, daca vrei sa ai si asa ceva e ok.
    3. Am si eu un caz caruia i-am spus, actele care ii trebuie sa le detina, precum si faptul ca trebuie sa poata face dovada plati pensiei. Asa ca de regula cam la 3 luni mi le aduce ca sa nu ma bat la cap lunar cu ele. Eu i le acord lunar el le plateste dar copiile dupa documente fizic imi parvin a 3 luni.
    4. Marea ta problema e de fapt rezolvata prin operatiunea in care reintregesti restul de plata cu suma care ai scazut-o prin retinere.
    5. Pana la urma problema care este: cum se prinde in soft toata aceasta problema sau cum se prinde in contabilitate. Ca prima probleme cea cu prinderea in soft s-a expus, cea de-a doua e rationament pur contabil si nu cred ca are rost sa il discutam, banuiesc ca il cunosti fara problema.

    PS. Creativitatea ne face viata mai frumoasa si mai usoara. Asa ca nu mai privi strict programul ci creativ si o sa vezi ca vei intelege mai repede lucrurile.

  7. #7
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Arrow Activare pensie facultativa platita de salariat, nu retinuta pe stat de plata

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    1. Faptul ca plateste el te scuteste pe tine sa ii faci op, insa trebuie sa ii acorzi deducerea de impozit pe salariu, este singurul lucru care apare in stat. De aceea faci o data cu + si o data cu - suma iar o data este impozabila si o data neimpozabila ca sa ii poti da lui bani inapoi pe stat. (adica suma care ar tr sa o platesti tu o dai inapoi salariatului)
    2. Teoretic ai actul de aderare, esti acoperit, practic ii poti cere sa iti faca dovada plati, daca vrei sa ai si asa ceva e ok.
    3. Am si eu un caz caruia i-am spus, actele care ii trebuie sa le detina, precum si faptul ca trebuie sa poata face dovada plati pensiei. Asa ca de regula cam la 3 luni mi le aduce ca sa nu ma bat la cap lunar cu ele. Eu i le acord lunar el le plateste dar copiile dupa documente fizic imi parvin a 3 luni.
    4. Marea ta problema e de fapt rezolvata prin operatiunea in care reintregesti restul de plata cu suma care ai scazut-o prin retinere.
    5. Pana la urma problema care este: cum se prinde in soft toata aceasta problema sau cum se prinde in contabilitate. Ca prima probleme cea cu prinderea in soft s-a expus, cea de-a doua e rationament pur contabil si nu cred ca are rost sa il discutam, banuiesc ca il cunosti fara problema.

    PS. Creativitatea ne face viata mai frumoasa si mai usoara. Asa ca nu mai privi strict programul ci creativ si o sa vezi ca vei intelege mai repede lucrurile.
    Da, creativitatea mea s-a dezlantuit. eu deservesc doar departamentul de resurse umane, nu si de contabilitate , contabilul sef nu admite formula sugerata si atunci am facut o similitudine cu acordarea tichetelor de masa. aceste sunt sume care nu provin din venitul salarial , se adauga la venitul brut, se imoziteaza doar. In cazul pensiei facultative am facul la fel, am adaugat la "drepturi in natura/sume asimilate"" un nou camp denumit ""pensie facultativa"" si am optat pentru deducere, nu pentru impozitare ca la tichete. In statul de plata am constattat ca nu este afectat venitul brut, deci e bine , insa nu reusesc sa fac vizibila coloana cu pensia facultativa in statul de plata.In condiitii salarizare suma este evidentiata impreuna cu contravaloarea tichetelor de masa. Deasemenea contabilul sef nu accepta aceasta operare doar in momentul in care angajata aduce chitantele de depunere a cotizatiei lunare, cu toate ca actul de aderare este la mine. Nu am luat act de primire, nu l-am inregistrat, angajata mi l-a lasta pur si simplu!
    Astept provocari constructive
    Multumesc mult !

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Daca ati optat numai pentru deducere pentru pensie si tichetele au si impozit asa cum ar trebui, nu cred ca e o problema in vizualizarea din lista likidare din moment ce aveti doua coloane Val. drepturi in natura impozitate respectiv Val. drepturi in natura neimpozitate.
    Asa ca off topic, diferenta de creativitate intre cele compartimente, hr si conta,...uriasa.

  9. #9
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Daca ati optat numai pentru deducere pentru pensie si tichetele au si impozit asa cum ar trebui, nu cred ca e o problema in vizualizarea din lista likidare din moment ce aveti doua coloane Val. drepturi in natura impozitate respectiv Val. drepturi in natura neimpozitate.
    Asa ca off topic, diferenta de creativitate intre cele compartimente, hr si conta,...uriasa.
    Nu inteleg ultima fraza, vrei sa ma elimini din topic? Nu imi raspunde asa, daca doresti sa ma ajuti sau nu, e ok, dar nu ma trata asa , nu e frumos! Asta e un caz real si sunt foarte multe persoane care deservesc doar Hr

  10. #10
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Ioana, nu trebuie sa te superi... de fapt, Ada te-a laudat! Pentru ca, prin creativitatea dovedita, ti-ai gasit singura o foarte frumoasa solutie de lucru; spre deosebire de departamentul contabil de la voi, care este precum "fetita care l-a luat pe NU in brate": spune ca nu accepta nimic, dar nici nu vine cu o solutie .
    *
    Deci, in primul rand felicitari, iar in al doilea rand, pentru a-ti rezolva complet "problema", urmeaza sfatul dat de catre Ada: in configurarea statului de plata, foloseste coloana de drepturi in natura impozitate pentru tichete, iar cea de neimpozitate, pentru pensie.
    *
    Multa bafta, iar daca cumva nu te descurci, suna-ma.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •