Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Implicit Declaratia 112 rectificativa

    Buna seara
    Cine ma ajuta? Am uitat o zi dintr-un concediu medical, care trebuia platita de angajator, salariile s-au platit, d112 a fost fara erori si azi cand am dus la Casa de sanatate concediile medicale mi-am dat seama , acum ce trebuie sa fac , sa corectez concediul medical la care am gresit pe luna iunie si sa generez D112 rectificativa? Dar se schimba sumele , ce va trebui sa fac?

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Dvs nu aveti o problema de functionare a programului sau o intrebare despre cum sa faceti in program, aveti o dilema... sa ma fac ca ploua ca am gresit numarul de zile si sa sper ca nu se prinde nimeni sau sa corectez?
    Evident ca normal, din punctul meu de vedere, ar fi sa faceti rectificative (ce ati explica la un eventual control ?), daca aveti cativa lei de dat in plus angajatului sa ii dati...

  3. #3
    Data inscrierii
    January 2014
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Dvs nu aveti o problema de functionare a programului sau o intrebare despre cum sa faceti in program, aveti o dilema... sa ma fac ca ploua ca am gresit numarul de zile si sa sper ca nu se prinde nimeni sau sa corectez?
    Evident ca normal, din punctul meu de vedere, ar fi sa faceti rectificative (ce ati explica la un eventual control ?), daca aveti cativa lei de dat in plus angajatului sa ii dati...
    da mersi! Binenteles ca am facut D112 rectificativa si am avut o alta suma de recuperat,insa intrebarea mea avea alt scop,ceream un sfat , asa ca daca nu ma puteti ajuta , nu-i nimic

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Buna seara,

    CJAS Timis de abia acum a ajuns sa analizeze cererile de restituire a concediilor medicale pentru anii 2012, 2013 si 2014.
    Au mai gresit si doctorii, am mai gresit si noi ... Trebuie sa facem declaratii rectificative pe 2013 si 2014. Pe forum si pe ftp (eu) nu am gasit ceva concret legat de o procedura de lucru.

    Pana la urma am facut o clona a firmei, am deschis lunile pana la locul potrivit am facut modificarile (zile CM suportate din BS in loc de Unitate sau invers) ce nu ar fi trebuit sa duca la nici o modificare. Dupa recalcul totalurile din state nu mai sunt aceleasi cu cele din perioada respectiva, nu se mai recalculeaza orele suplimentare sau cele lucrate in week-end. Chiar si cu calculul gresit am verificat fisierul xml cu dukintegrator-ul de acum dar apar o serie de erori, ce pot avea legatura si cu calculul gresit dar, cine stie ... ce o mai fi pe acolo.

    Exista pe undeva ceva instructiuni, proceduri pentru declaratiile rectificative?

    Numai bine!

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Ati procedat bine ca ati facut o clona a firmei, este recomandarea mea intotdeauna cand se umbla pe salarii. Pentru ca modificarile pe salarii se fac pe exe si nu limitate in timp, se intampla ca revenirea in luni din urma sa schimbe date in functie de modificarile suferite. Doar ca nu stiu sa va spun ce nu merge ok la dvs, indicat este sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa va faca o depanare sa vada ce s-a schimbat si ce trebuie poate rezolvat prin setari sau constante. Ce pastram noi pe ftp-uri in documentatie sunt setarile pe ani la contributii si indemnizatii si constante, puteti sa va ghidati dupa ele.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Multumesc de raspuns.
    Pana reusesc sa se elibereze consultantii distribuitorului ... Ar trebui sa dau calcul cu un mentor.exe mai vechi? Acum am folosit versiunea 866.02.
    Daca da, de unde il fac rost? Pe ftp sunt publicate versiuni pana la 831.26 de la sfarsitul anului 2016.
    Multumesc!

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Am rezolvat cu consultantul distribuitorului meu: din cine stie ce motive lipseu zilele libere din nomenclator.
    Le-am adugat asa cum au fost la vremea respectiva si am dat recalcul. A fost ok.
    Apoi, declaratia. Am generat o rectificativa fara erori.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •