Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    August 2012
    Posturi
    38

    Implicit reevaluare mijloc fix amortizat integral

    Buna,
    Am o autoutilitara a carei valoare s-a amortizat integral (val 63710,51) in anul 2013 aceasta fiind functionala, acum pe baza unui raparor de evaluare (ANEVAR) am primit o noua durata de viata (3 ani) si o noua valoare 23100.
    Cum sa procedez cu aceste inregistrari ( modificare pret ?, dar apoi din rezolvare mijloc fix nu reusesc sa mai modific?-nu am notele contabile corecte)
    Multumesc frumos.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In coloana DUR aferenta mijlocului fix treceti numarul lunilor pentru care trebuie sa se mai realizeze amortizarea dupa care dati double click pentru fixarea acestei valori (ea trebuie sa aiba un fundal rosu). Apoi mergeti in Modificare pret, alegeti mijlocul fix, mergeti in livrare si rezolvati, dupa care va intoarceti in sectiunea document unde la PU dest veti scrie noua valoare a mijlocului fix (Valoare veche+valoarea din raport).
    Un ultim pas este rezolvarea mijlocului fix. Va pozitionati pe linia cu vechea valoare-Modific- Trasferat. Dupa care verificati linia aferenta noii valori unde veti observa ca se inregistreaza amortizarea.

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2012
    Posturi
    38

    Implicit

    Multumesc frumos pentru raspuns, s-a rezolvat!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •