Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7

Thread: Drivere Datecs

  1. #1
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit Drivere Datecs

    Probabil ca multi dintre voi au avut probleme cu driver-ele de la Datecs... deja sunt mai multe, si fiecare are mai multe versiuni. Cateodata de la o prostie poti sa pierzi timp de nu iti vine sa crezi, cum am patit acum cateva zile. Pe scurt, daca folositi cumva fprint-ul aveti grija sa setati manual tipul de casa in Settings (MP-55 in cazul meu). In caz contrar, bonul este listat pe jumatate si linia de total din cashflow.inp da un cod de eroare... Spre rusinea mea, am pierdut doua ore (30 de minute a fost numai traficul) pt o prostioara din asta... Daca va intalniti cu situatia asta (bon listat pe jumatate, practic nu poti sa il rupi sa il dai clientului), verificati ce v-am spus... Bafta!

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    De asemenea, la datecs foarte importanta este dezactivarea buffer-elor fifo folosite de catre windows pentru comunicarea pe porturi... in proprietatile avansate ale porturilor...
    Multumim pentru sfatul cu bonul pe jumate'... sper sa nu il uit ...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit Casele Euro

    Daca tot scriem in continuare pagini in "epopeea" caselor de marcat si a driver-elor aferente, va mai dau una de la Euro de data aceasta... Daca cumva pe un sistem casa de marcat incepe sa dea semne de "oboseala" (bonuri listate incomplet, sertarul nu se deschide, etc), in conditiile in care folositi driver-ul Comm2a, verificati daca aveti o versiune mai noua a acestuia. Pe un sistem cu XP Professional nu m-am descurcat decat cu un driver mai nou, pe care il gasiti in ftp://ftp.winmentor.ro/WinMENTOR%20T...00_100T_200TX/. Copiati in directorul Mentor.exe Comm2a.exe si comm32.dll, restartati sistemul si ... poate aveti noroc.
    Bafta!

  4. #4
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    4

    Implicit Datecs Dp 50

    Are cineva manualul la DATECS DP 50?
    Am nevoie de casa de marcat portabila. Stie cineva cum se poate cupla la PC?
    Ultima oara editat deiulian cornel; 09 August 2009 la 03:57

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Bunul Google m-a dus aici:

    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=436711

    Pentru conectare la PC trebuie sa iei legatura cu un vinzator de case Datecs. La Datecs trebuie cumparate codurile pentru drivere.
    La tăţi ni' greu!

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    8

    Implicit Windows 7

    Am avut prima situatie de genul asta pt un driver Textsell si a mers numai dupa ce am dat click dreapta pe cele doua executabile din directorul Casyst si la tab-ul Compatibility am setat Windows XP Service Pack 2. A mers... si daca va intalniti poate va va fi de folos chestia asta. Bafta!

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Pana acum am lucrat numai cu datprint.
    Acum la o noua firma are fprint pentru datecs mp55B.
    Scrie bonul dar numai pe jumatate asa cum a spus Dragos , si nu mai primesc nici un mesaj de eroare.
    Am setat de la incept manual casa de marcat si tot nu merge.
    Am fprint 3.1.4.
    Ce sa-i mai fac?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •