Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    11

    Implicit modificare tip operatiune

    Am intocmit facturi pentru reduceri financiare(scontari) acordate unor clienti din UE, generand articolul contabil 667=411); mentionez ca activitatea firmei este prestari servicii. La generarea D390(VIES) aceste operatiuni apar la LIVRARI de BUNURI, cu semnul minus. Cum pot modifica tipul operatiunii din L in P? Am incercat prin stergerea pozitiilor respective, le-am regasit in "Doc. sterse de pe Vies", am schimbat tipul, dar cand am vrut sa le aduc din nou pe declaratie nu am mai reusit. Acel icon, buton nu functioneaza sau poate gresesc eu. Astept o idee, un sfat. Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Nu va chinuiti, nu merge schimbarea tipului pentru sume cu minus.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    11

    Implicit

    Pana la urma, am reusit sa generez D390 corect, astfel: la articolul creat "reducere financiara acordata", contul corespunzator l-am modificat din 667 in 473 si, concomitent, am creat nota contabila 667=473. Acum, in D390, sconturile acordate apar la prestari servicii, pe fiecare client, cu semnul minus. Acest artificiu pare ok, dar pana la termenul de depunere a declaratiei, mai exersez.

  4. #4
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Toto Vezi Post
    Pana la urma, am reusit sa generez D390 corect, astfel: la articolul creat "reducere financiara acordata", contul corespunzator l-am modificat din 667 in 473 si, concomitent, am creat nota contabila 667=473. Acum, in D390, sconturile acordate apar la prestari servicii, pe fiecare client, cu semnul minus. Acest artificiu pare ok, dar pana la termenul de depunere a declaratiei, mai exersez.
    Atentie ca articolul sa fie definit ca serviciu. Eu am incercat ce ati mentionat si se preia corect la servicii intracomunitare in D390.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •