Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit Imobilizari necorporale

    Buna ziua
    Am achizitionat un domeniu.ro, deci consider ca este o imobilizare necorporala cu amortizare 1 an..
    Cum se inregistreaza in mentor? Ca mijloc fix?
    Nu am reusit sa-i dau de capat .
    Va multumesc anticipat.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Faceti o noua caracterizarea contabila cu cont reprezentativ 208. Ca sa o puteti rezolva ca mijloc fix trebuie sa completati la constanta "Sintetic mijloace fixe" si contul 208. Articolul va fi stoc, nu serviciu.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Multumesc, eu l-am pus tip serviciu nu stoc.

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Buna ziua,si eu am creat o caracterizare contabila cu cont reprezentativ 217.Vreau sa o rezolv ca mijloc fix,am completat "sintetic mijloace fixe" cu 217,dar la inchiderea lunii imi zice ca urm mijloc fix are caracterizare contabila nespecifica(vezi rezolvare constante Sintetic mij fix sau sintetic ob inv)Am verificat si totul pare in regula dar mesajul apare in continuare.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Citat Original a fost postat de cesca Vezi Post
    Buna ziua,si eu am creat o caracterizare contabila cu cont reprezentativ 217.Vreau sa o rezolv ca mijloc fix,am completat "sintetic mijloace fixe" cu 217,dar la inchiderea lunii imi zice ca urm mijloc fix are caracterizare contabila nespecifica(vezi rezolvare constante Sintetic mij fix sau sintetic ob inv)Am verificat si totul pare in regula dar mesajul apare in continuare.
    Mergeti la Constante generale/Conturi sintetice identificare stoc si la constanta Sintetic mijloace fixe introduceti si contul 217.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Am facut pasul asta...

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca e mijloc fix, pe 217 caracterizarea contabila trebuie sa aiba anumite caracteristici, sa fie IDS nu Fifo, sa contina diferente de pret... aici trebuie sa verificati

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Am verificat si la diferente pret este bifat Da,e IDS...nu stiu ce sa mai verific...ca acelasi mesaj apare

  9. #9
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Daca mai sunt luni deschise, trebuie modificat in constante si trecut 217 ca si cont de sintetic mijloace fixe in toate luniile inainte de a inchide luna. Iti spun ca am patit si avand lunile de exemplu ianuarie februari si martie deschise, faceam modificarea in ianuarie si la inchiderea spre februarie imi spunea ca nu e mijloc fix si il stergea din stoc, am redeschis toate luniile am modificat inainte de inchidere toate lunile la constante si pe urma nu a fost problema.

  10. #10
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Ati rezolvat mijlocul fix in Imobilizari/Rezolvare mijlox fix din stoc? Este imposibl sa nu mearga doar pe ce ati creat acum. Mentorul nu stie de contul 217 ci de un cod alocat acestui cont care poate fi orice cont contabil, prin faptul ca ati mentionat contul la Constante generale/Conturi sintetice identificare stoc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •