Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit Sediul fiscal difera de cel social

    Buna ziua,

    Exista posibilitatea sa se schimbe adresa din D390 din Declaratii (eu am vers 151.03)? Sediul fiscal difera de cel social.

    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    In declaratii domiciliul fiscal nu este editabil, iar datele se aduc automat din mentor. Deci daca va doriti aici alte informatii, schimbati in datele firmei din mentor.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    In declaratii domiciliul fiscal nu este editabil, iar datele se aduc automat din mentor. Deci daca va doriti aici alte informatii, schimbati in datele firmei din mentor.
    Tocmai asta e problema. In Mentor trebuie sa ramana adresa sediu social de la ORC. Firma are sediul fiscal in alta locatie. Numai in relatia cu ANAF este vorba de alta adresa. Receptiile, facturile, etc se emit de la sediul social care trebuie sa apara pe documente.

    Cod proc fiscala: Art. 31 Domiciliul fiscal

    (1) ?n cazul creanţelor fiscale administrate de Ministerul Economiei şi Finanţelor prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, prin domiciliu fiscal se ?nţelege:

    a) pentru persoanele fizice, adresa unde ?şi au domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuiesc efectiv, ?n cazul ?n care aceasta este diferită de domiciliu;

    b) pentru persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice ?n mod independent sau exercită profesii libere, sediul activităţii sau locul unde se desfăşoară efectiv activitatea principală;

    c) pentru persoanele juridice, sediul social sau locul unde se exercită gestiunea administrativă şi conducerea efectivă a afacerilor, ?n cazul ?n care acestea nu se realizează la sediul social declarat;

    d) pentru asocierile şi alte entităţi fără personalitate juridică, sediul acestora sau locul unde se desfăşoară efectiv activitatea principală.

    (2) Prin adresa unde locuiesc efectiv, ?n sensul alin. (1) lit. a), se ?nţelege adresa locuinţei pe care o persoană o foloseşte ?n mod continuu peste 183 de zile ?ntr-un an calendaristic, ?ntreruperile de scurtă durată nefiind luate ?n considerare. Dacă şederea are un scop exclusiv de vizită, concediu, tratament sau alte scopuri particulare asemănătoare şi nu depăşeşte perioada unui an, nu se consideră adresa unde locuiesc efectiv.

    (3) ?n situaţia ?n care domiciliul fiscal nu se poate stabili potrivit alin. (1) lit. c) şi d), domiciliul fiscal este locul ?n care se află majoritatea activelor.

    (3^1) Domiciliul fiscal definit potrivit alin. (1) ori (3) se ?nregistrează la organul fiscal ?n toate cazurile ?n care acesta este diferit de domiciliul sau de sediul social prin depunerea unei cereri de modificare a domiciliului fiscal, ?nsoţită de acte doveditoare ale informaţiilor cuprinse ?n aceasta.

    (3^2) Cererea se depune la organul fiscal ?n a cărui rază teritorială urmează a se stabili domiciliul fiscal. Cererea se soluţionează de organul fiscal, ?n termen de 15 zile lucrătoare de la data depunerii acesteia, prin emiterea deciziei de modificare a domiciliului fiscal care se comunică contribuabilului potrivit art. 44.

    (3^3) Organul fiscal emite din oficiu decizia de modificare a domiciliului fiscal ori de c?te ori constată că domiciliul fiscal este diferit de domiciliul sau sediul social iar contribuabilul nu a depus cerere de modificare a domiciliului fiscal.

    (3^4) Data schimbării domiciliului fiscal este data comunicării deciziei de modificare a domiciliului fiscal.

    (4) ?n cazul celorlalte creanţe fiscale ale bugetului general consolidat, prin domiciliu fiscal se ?nţelege domiciliul reglementat potrivit dreptului comun sau sediul social ?nregistrat potrivit legii.
    Ultima oara editat debbc; 05 December 2013 la 15:58

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Nu va contrazic in nici un fel, dar ca sa puteti opera corect, mai bine va schimbati in mentor datele firmei pe care sa le duca in declaratii asa cum va doriti, si pe facturi si receptii nu mai folositi constanta de la configurarea facturii cu sediul firmei ci scrieti manual sediul social. Cred ca asa impacati si capra si varza.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Nu va contrazic in nici un fel, dar ca sa puteti opera corect, mai bine va schimbati in mentor datele firmei pe care sa le duca in declaratii asa cum va doriti, si pe facturi si receptii nu mai folositi constanta de la configurarea facturii cu sediul firmei ci scrieti manual sediul social. Cred ca asa impacati si capra si varza.
    Multumesc. Am inteles, deci nu se poate. Voi proceda ca si inainte, voi corecta manual adresa in fisierul generat de Declaratii.

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2017
    Posturi
    21

    Implicit

    Citat Original a fost postat de bbc Vezi Post
    Multumesc. Am inteles, deci nu se poate. Voi proceda ca si inainte, voi corecta manual adresa in fisierul generat de Declaratii.
    Asta e singura varianta care nu implica schimbari majore.
    Si eu am modificat adresa fara probleme.
    Ultima oara editat dePop Alexandra; 25 January 2023 la 13:57

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •