Pagina 7 din 34 PrimulPrimul ... 5678917 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 61 la 70 din 333
  1. #61
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am facut si eu actualizarea la ultima versiune 826.10 si dupa asta la import din alte aplicatii la facturile de intrare la particularitati tva: nu imi aduce nimic ca si cum nu ar exista cu toate ca am modificat in structura de import si am in cadrul fisierului de import si acest parametru asa cum este definit el in documentatia aferenta kitului de instalare "TipTVA=0" pentru ca este nedefinit adica am zero. Ce pot face ca sa imi aduca nedefinit. Am atasat alaturat imaginea cum arata la import,
    Factura la import are urmataoare structura:
    [InfoPachet]
    AnLucru=2016
    LunaLucru=07
    Tipdocument=FACTURA INTRARE
    TotalFacturi=1

    [Factura_1]
    NrDoc=36090
    Data=04.07.2016
    NrNir=
    CodFurnizor=RO17700971
    AutoFactura=N
    FacturaSimplificata=N
    TipTVA=0
    TVAINCASARE=N
    TaxareInversa=N
    Scadenta=04.07.2016
    Majorari=
    TotalArticole=1
    Discount=
    [Items_1]
    Item_1=A00001;Buc;1;2692.8;DS1;;;
    Item_1_TVA=538.56
    particularitati tva.jpg

  2. #62
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Incercati cu 1, tot valoare pentru nedefinit este.

  3. #63
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns asa este la intrari merge cu 1 iar la iesiri cu 0, am vazut ca asta in fisierul de iesiri si am testat ma pregateam sa scriu ca e valabil si 1 pt cine mai are nevoie.

  4. #64
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Mai am o situatie ciudata pe care nu stiu cum sa o rezolv am la creeare parteneri prin import niste localitati care au aceeasi denumire si acelasi judet. Un exemplu este localitatea Cascioarele din judetul Giurgiu (GR) pt ca una este in localitatea Gaiseni si alta in Ulmi (pt asta multumim aparatului centralizat al romaniei care nu poate face ca o localitate sa fie unica intr-un judet) sau izvoarele in judetul Alba (AB) cu trei localitati distincte. Am o sansa sa fac importul automat sau ramane doar sa modific ulterior in program.

  5. #65
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Stie cineva cum pot face sa export nota contabila de salarii dintr-o firma si sa o import in winmentor in mentor/contabile /note contabile diverse? Am niste gradinite la care trebuie sa import luna de luna notele contabile in firma care le finanteaza si ma gandeam sa automatizez putin procesul. (In momentul de fata am creeat un sablon si intraoduc valorile manual)

  6. #66
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu o intrebare de ceva timp cand import docuemntele din alte aplicatii si creez si partenerii nu imi mai trece data adaugarii automat in tabela de parteneri, stie cineva ce setari ar trebui sa fac ca sa completeze automat cu data sistemului cum facea inainte? Acelasi lucru este valabil si pentru articole.

  7. #67
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    3

    Implicit

    Buna,

    Lucrez la un mic program care genereaza fisierele text pentru importul facturilor de iesire preluand datele de facturare din fisiere Excel (niste comenzi de fapt).
    Totul decurge bine, insa am o mica nelamurire fata de campu NrDoc. In prezent, programul interogheaza utilizatorul pentru a introduce primul numar liber din carnetul de facturi (din Mentor). NU EXISTA POSIBILITATEA CA MENTOR SA FACA AUTOMAT ALOCAREA NUMARULUI DE DOCUMENT? Sau care este practica uzuala fata de acest aspect?

  8. #68
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Din ce stiu eu fiecare document are o serie defiinita in carnete documente, banuiesc ca acele comenzi au numere interne dintr-o serie numerica bine definita in cadrul societatii, iar aceea serie ar trebui implementata si in winmentor moment in care la import se alege seria si se cauta automat numerele libere, negasirea lor este mesaj de atentinare sau eroare, depinde de document. Eu import de la un client facturile, iar seria pe care o import a fost creeata incepand cu nr 4352 sa zic ca asta era prima factura pe care a emis-o cand am incept preluarea. La intari nr de nir stiu ca se poate seta sa le creeze el (lasi necompletat si treci doar nr facturi de furnizor) la comenzi nu stiu. Sper sa te ajute cu ceva mesajul, pana raspunde cineva care foloseste si importul de comenzi.

  9. #69
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    3

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns.
    In cazul meu este vorba de facturarea unor comenzi primite in format Excel.
    In final am ales varianta de a deschide un carnet de facturi din care sa se extraga pozitii doar pentru facturile importate, In acest fel programul poate retine ultima pozitie intre doua generari si astfel nu mai necesita interventia operatorului la generare.

  10. #70
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    3

    Implicit

    Eroare la import
    Programelul pentru generarea fisierului de import pe care l-am facut a fost testat pe o versiune monopost si importul se defasoara fara probleme.
    La testarea insa pe sistemul clientului (Mentor in retea) primesc urmatoarea eroare la import "Informatiile referitoare la pachetul de date sunt eronate.".
    Clientul se alfa la distanta, deci nu am acces direct la sistem. M-ar ajuta o lista mai restransa a motivelor care pot genera aceasta eroare, nu am acces la o versiune in retea a Mentorului pentru a putea face teste.

    Practic as avea nevoie de o macheta de import a facturilor de iesire verificata pe versiunea Mentor 827.05 retea, Win7 64b

    Multumesc anticipat
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Fisiere Atasate Fisiere Atasate
    Ultima oara editat deTudyBTH; 24 November 2016 la 13:00

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •