Pagina 6 din 34 PrimulPrimul ... 4567816 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 51 la 60 din 333
  1. #51
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    11

    Implicit eroare import incasari

    As vrea sa stiu de ce nu gaseste factura la importul de incasari, mesaj de eroare "Incasare fact. inexistenta"

    Va multumesc,

  2. #52
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Pe respectivul cod de client nu gaseste acea factura in sold (serie?); simulati-o manual din Trezorerie.

  3. #53
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Am cateva sute de produse de importat din alta aplicatie (import lunar intre 10 si 300 produse noi) si ma lovesc de problema ca in momentul in care creez unele noi nu am posibilitatea de a le specifica in fisierul Articole.txt unitatea de masura, pana acuma am avut noroc si au fost doar bucati acuma sunt si litri si perechi si seturi si bucati, cum pot sa le atasez unitatea de masura in fisierul de articole stie cineva?
    La intializare stiu ca se poate dar la import din alte aplicatii nu am reusit.

    PS: import facturile prin interne/import date din alte aplicatii/ facturi intrare
    Ultima oara editat dealexadi; 23 December 2015 la 17:11 Motiv: adaugat ps

  4. #54
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Unitatea de masura a articolului va fi preluata din factura importata.
    Exemplu atasat (um implicita va fi cutii).

  5. #55
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Introdu in structura articole.txt:

    UM=Lei (sau, ma rog, alta UM)

  6. #56
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Am incercat ca sa preiau si tipul pretului unitar sau multiplu si am trecut in structura articole.txt astfel TipPret=U (adica pret unic) dar nu merge, trebuie sa definesc altfel parametrul?

    PS: la unitatea de masura preia singur automat din structura articolului din factura chiar daca in fisierul articole.txt nu apare unitatea de masura.

    PS2: Intreb pt ca initializez o firma si am cam 7000 articole si nu e placut sa intru la fiecare sa adaug tipul de pret unic (U)
    Ultima oara editat dealexadi; 02 February 2016 la 17:11 Motiv: adaugat PS

  7. #57
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    No, aici nu cred ca exista treaba asta. Dupa ce se importa articolele, mergeti in Service > Conversie > Modificare valori si modificati-i tipul in multiplu, adaugandu-i si categoriile; apoi preturile le puteti importa cu utilitarul ImpPretNArt direct din Excel.

  8. #58
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Multumesc pt ajutor, e si asta o varianta destul de interesanta.
    Mai am o intebare am de initializat o firma la care are in avize de la furnizori (deci facturi nesosite de la furnizori) cam 400 de articole in mai multe avize am o sanse sa le import prin bcs sau o alta varianta in initializare solduri parteneri?

  9. #59
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Direct pe initializare, nu. Dar puteti crea o firma cu o luna mai devreme, le importati ca documente normale, deschideti luna urmatoare si apoi rupeti firma cu luna curenta.

  10. #60
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Mersi pt sugestie, recunosc ca nu m-am gandit la ea. o sa incerc sa fac asa, sper sa reusesc

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •