Pagina 5 din 34 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 41 la 50 din 333
  1. #41
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Pai tocmai asta spunea si Silviu ca functionalitatea aceasta nu exista in momentul de fata se creeaza doar denumirea articolului si daca este stocabil sau nu iar daca e serviciu si contul contabil atat.
    Daca importi ca mine intre 100 si 500 de articole lunar nu e prea placut sa tr sa le selectezi in conversie valori si sa adaugi ce gestiune au (impartitile in 3 gestiuni), ce cota de tva au 24 sau 9, si ce tip este marfa, alte materiale, materii prime. Nu suna prea placut nu, e cu asta ma confrunt si eu de 1 an si ceva.
    Am si mail de aproape 1 an parca catre colegi de la dezvoltari in care au spus ca asa este si ca se va rezolva inca le asteptam.

    PS: ar tr sa aduca minim si gestiunea, si tipul contabil la stoc (371, 3028, 303, etc), cota de tva, adica elementele minimale fara de care nu poate functiona programul,
    La parteneri in varianta 725.16 imi aducea si data de adaugare a partenerului care era cea din data de import a datelor acuma nu mai aduce, la articole in 725.16 aducea si tipul de pret unic, acuma nu.
    Ultima oara editat dealexadi; 11 December 2014 la 13:32 Motiv: adauga ps

  2. #42
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu nevoie sa import in registrul de banca plata catre bugetele de stat 431.01, 431.02, etc am tot cautat insa in documentatie nu gasesc o plata direct cheltuieli sa inteleg ca nu exista? Ma intereseaza o plata prin procedura:"Datorii, taxe, impozite..." si nu prin "*Direct pe cheltuieli(TVA)" ca nu vreau sa imi aduca platile la bugetele de stat in jurnalul de tva ca nu are nici un rost. La clienti am gasit ceva de incasare direct e venituri insa mi le aduce si in jurnalul de tva semn ca le aduce prin procedura "*Direct pe venituri(TVA)" nu prin "Imprumuturi, subventii...", am incercat sa o modific astfel incat sa reusesc import de palti insa nu am reustit.

    PS. Si mai am o intrebare cum as putea face ca din modulul Liste/salarii/salarii/Contributii sinteza in loc de denuirea contributie ex:CAS angajat sa configurez sa export 431.02 o idee cum sa calculez o colana si sa faca asta, sau nu am cum sa fac asta in Winmentor direct ca ma bate gandul sa imi import platile la bugete ca deja ma asasineaza toate colegele ca deja toata lumea la mine plange de aceste plati in fiecare luna.

  3. #43
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Reprezinta=DATORII TAXE

  4. #44
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    18

    Implicit import facturi emise din programul facturis

    Buna ziua,
    importa cineva in winmentor facturi emise cu programul de facturare "Facturis"
    care ar fi calea sa reusesc si eu asa ceva ?
    Multumesc mult !

  5. #45
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    A reusit cineva sa importe o marire de stoc operata ca eu nu reusesc. Am urmatorii pasi si nu reusesc:
    -Am setat la produs sa fie identificat dupa cod extern (nu se poate dupa denumire)
    -am produsul creeat in nomenclator cu codul extern;
    -am o intrare in 01.11.2015 la acest produs
    -incerc sa import o marire in 30.11.2015
    Rezultatul este ca imi creeaza marirea, imi aduce valorile dar documentul este neoperat adica tr sa intru in fiecare pozitie si sa adaug eu manula in stoc produsul. Folosesc procedura din interne/import date din alte aplicati/mariri de stoc
    Am atasat alaturat fisierul cu care ma chinui pt test.

    PS: miar fi de mare ajutor sa reusesc sa imi faca si operarea ca altfel e ca si cum as importa prin bcs
    PS2: am si cont la gestiunea implicita (marfuri depozit tipul contabil implicit) si cont de marire de stoc la marfuri depozit, cum nu am putut aduga si poza cu rezultatul am scris postul urmator
    Ultima oara editat dealexadi; 27 November 2015 la 16:59 Motiv: adaugare ps2

  6. #46
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Nu mai pot edita postul de mai sus asa ca scriu aici rezultatul importului este cel din poza alaturata, e ciudat ca prima pozitie de 829 bucati o imparte in 2 pozitii pe prima pozitie pune 1 bucata si pe a 2 pozitie pune 828 bucati si documentul este neoperat cu toate ca in fisierul de import (se poate vedea si in imagine ca am ales sa am si dupa care fac import deschis sa apara informatiile in imagine). Multumesc pentru ajutor

  7. #47
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Am testat si eu si problema pare a fi urmatoarea:

    Cred ca se comporta ca la importul de diminuari de stoc (ma rog, la preluarea automata din stoc, probabil este copiat codul si neadaptat), identifica linia/liniile de stoc, dar le incarca cu maximul aflat in stoc la momentul respectiv (lucru ilogic); daca cantitatea din fisier depaseste ce gaseste el in stoc, diferenta o baga pe linie noua (cazul dvs cu 828, probabil 1 buc era deja in stoc) si nu mai opereaza.

  8. #48
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Codul este generat de mine din excel si respecta la virgula procedura de aici ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Do...0de%20stoc.pdf
    De aceea am intrebat daca a reusit cineva ca e ciudat sa nu mearga respectand intocmai procedura doar daca nu cumva este ori eroare in pdf cu instructiunile ori in executabilul winmentor.

    PS: Asa este am in intrari in test un singur produs intrat in stoc. Am generat asa:
    1. Produsul Adeziv codul intern 1 (am incercat si cu 111 aceeasi eroare), tip cotabil: Marfuri in depozit, Gestiune: depozit central simbol DC
    2. Gestiunea depozit central simbol: DC. cont implicit: Marfuri in depozit
    3. Caracterizare Marfuri in depozit: mariri de stoc: 473.06,
    4. pe data de 01.11.2015 am o intrare de produsul adeziv cu codul intern 1 in cantitatea 1 la pretul 1 (folosim doar pentru test asa ca nu conteaza cantitatea)
    5. pe data de 30.11.2015 import fisierul de mariri de stoc de mai sus si care generaza problema.
    Ultima oara editat dealexadi; 02 December 2015 la 11:34 Motiv: adaugat ps:

  9. #49
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Daca nu se rezolva treaba asta din Mentor (sau daca e nevoie urgent): creati o factura de intrare cu aceleasi articole, aceleasi preturi, gestiune, tip contabil (cum va e mai usor, fie Import date din alte aplicatii, fie BCS) si puneti cantitate mare, ca sa acopere pe cele din marire. O operati, o salvati, apoi importati marirea. La sfarsit stergeti factura initiala.

    Atentie: (unele) cantitati(le) se vor/pot duce pe acele linii de stoc legate de factura initiala, factura care nu mai exista; nu este o problema in lucrul normal cu Mentorul, dar in Stocuri va aparea cu o provenienta gresita.

  10. #50
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Mersi mult e o solutie, care rezolva problema, nu e problema ca imi trece un furnizor ca fac o schimbare din gestiune de tip valoric in gestiune cantitativa si nu ma deranjeaza. Conteaza ca am resuit sa rezolv problema.
    PS: Asa am rezolvat si problema cu legarea furnizorilor si a documentului intial de intrare. Lucru care in marirea de stoc nu aduce asa ceva.
    Ultima oara editat dealexadi; 02 December 2015 la 11:57

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •