Pagina 4 din 34 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 40 din 333
  1. #31
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In ultima versiune existenta pe site 758.01 problema s-a rezolvat.

  2. #32
    Data inscrierii
    December 2014
    Posturi
    4

    Implicit

    Salut,

    Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu fisierul pdf cu structura de import pentru "Modificari de pret"? Am cautat in folderul WinMentor, pe ftp.winmentor, in modulul Help, nu am gasit nimic. In meniul Interne\Import date din alte aplicatii exista optiunea "Modificari de pret" dar instructiuni despre cum ar trebui sa arate structura fisierului de import txt nu am gasit niciunde. Teoretic, ar trebui sa am un antet, niste campuri pentru identificare articol, pret, bucata, valoare noua etc. dar de asemenea eu cred ca ar trebui sa identific foarte clar articolele deja existente in stoc pentru care trebuie sa modific pretul, pentru a le putea selecta din stoc. Se pune astfel problema selectarii acelui articol din stoc: FIFO sau IDS.

    De asemenea, mai am o intrebare. Pentru aceste fisiere in general cu structuri de import utilizam denumiri/etichete de campuri care fac legatura cu campurile din programul/baza de date WinMentor. Daca am campuri suplimentare de adaugat, cum pot sa aflu numele campului respectiv pe care eu vreau sa il introduc si sa il folosesc in fisierul de import txt? Singura explicatie in fisierele pdf cu structuri de import este ca acele campuri trebuie sa existe in WinMentor. Foarte frumos, dar explicatia este incompleta: cum pot sa aflu sau sa verific daca acele campuri exista sau nu in WinMentor? Sau cum pot sa aflu numele campurilor suplimentare pe care vreau sa le utilizez. Exista vre-o lista pe undeva? Pot sa extrag numele unic al campului din vre-o fereastra din program? Nume campuri gen "ContServiciu" sunt mai intuitive, pentru ca acest nume apare deasupra campului din fereastra Nomenclator\articol, si ii tai doar spatiul, dar altele nu sunt atat de evidente.

    Multumesc.

  3. #33
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Documentatia pentru Modificari de pret o gasiti accesand urmatorul link:
    ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Do...are%20pret.pdf

  4. #34
    Data inscrierii
    December 2014
    Posturi
    4

    Implicit

    Multumesc, cred ca am omis eu cand m-am uitat in acel folder.

    Atunci mai ramane ultima mea intrebare: unde pot sa verific in WinMentor existenta campurilor/etichetelor care se folosesc in structura de import (in cazul in care am nevoie de campuri suplimentare care nu apar in fisierele help pdf)?

    Multumesc.

  5. #35
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Acel raport nu exista inca in program sau in documentatie, eu unul il astept sa apara (ca ar fi bun si la configurari de listari), prin incarcari le poti descoperii numele, insa problema este ca nu se pot adauga de catre noi in structura fisierului de import pt ca programul nu stie ce sa faca cu ele.
    Mai exact fraza din documentatie spune:"Se pot adauga campuri noi in aceasta structura daca solicitati acest lucru in masura in care
    exista campurile respective in WinMentor" dar trebuie sa fie adaugate de cei de la programare winmentor in procedura de import ca altfel programul nu stie ce sa faca cu ele.
    Pe import sunt inca ramase in urma procedurile fata de dezvoltarea a aplicatiei lucru care banuiesc ca e si din cauza multelor modificari legislative care apar si care sunt primordiale.
    Ultima oara editat dealexadi; 10 December 2014 la 13:48 Motiv: Am modificat fraza cu documentatia pentru a fi mai clara si concisa

  6. #36
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    SilviuF nu este foarte clar ce raport doriti dumneavoastra. (ar trebui sa explicati ce intelegeti prin valori/etichete)

    Dar din ceea ce s-a inteles, care nu stiu daca este la subiect, anumite informatii cu privire la denumire, cod intern, cod extern pe care le folositi in indentificarea articolelor la import le puteti verifica in nomenclatorul de articole (in Liste - Mentor - Stocuri)

  7. #37
    Data inscrierii
    December 2014
    Posturi
    4

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    SilviuF nu este foarte clar ce raport doriti dumneavoastra. (ar trebui sa explicati ce intelegeti prin valori/etichete)

    Dar din ceea ce s-a inteles, care nu stiu daca este la subiect, anumite informatii cu privire la denumire, cod intern, cod extern pe care le folositi in indentificarea articolelor la import le puteti verifica in nomenclatorul de articole (in Liste - Mentor - Stocuri)
    De exemplu, in structura Articole Noi am campurile: Denumire, Serviciu (Da/Nu), si ContServiciu. Dar, de exemplu, daca vreau sa adaug si Gestiune, TVA (5% sau 24%), Atribut 1, Atribut 2, Cantaribil (da/nu), cum pot sa aflu in acest caz cum se numesc aceste campuri de introdus in structura, ca sa pot sa le adaug in txt? De multe ori eticheta din nomenclator nu coincide cu numele campului din structura.

    Asta e un exemplu, pot sa am si alte detalii pentru acel tip de import pe care as vrea sa le adaug in structura. Eu ma gandeam ca pot undeva in WinMentor sa vizualizez o lista cu toate campurile posibil de introdus; sau macar sa obtin manual numele pentru un camp dintr-o fereastra din program (de ex, dar nu merge, sa dau click dreapta pe un camp din fereastra Adauga articol din Nomenclator).
    Ultima oara editat deSilviuF; 10 December 2014 la 14:42

  8. #38
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In general, toate campurile care se pot importa exista in documentatie. In cazul in care doriti alte detalii ar trebui sa discutati cu distribuitorul (in cazul in care ati achizitionat prin intermediul lui) sau cu producatorul, pentru a trimite o solicitare de introducere a noilor valori (astfel de modificari sunt contracost).

  9. #39
    Data inscrierii
    December 2014
    Posturi
    4

    Implicit

    Am inteles. Problema e ca aceasta facilitate nu ar trebui sa fie contra cost. Adica, modulul de import este creat, acele campuri doar ajuta la interogarea bazei de date si scrierea modificarilor dorite, asa cum campurile/casutele din fereastra Adauga articol din Nomenclator fac legatura cu baza de date. Nu mi se pare logic faptul ca unele campuri functioneaza/pot fi accesate/modificate si altele nu. In fine, nu mi se pare o problema asa mare, cel putin am un punct de plecare, restul modificarilor pot sa le fac prin Conversie Valori.

  10. #40
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Functionalitatea "Import din alte aplicatii" nu are rolul de interogare a bazei de date, ci de adaugare a articolelor, partenerilor sau documentelor. Totodata, importul nu are rolul de a modifica inregistrarile existente in program (articole, parteneri, documente).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •