Pagina 3 din 33 PrimulPrimul 1234513 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 330
  1. #21
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    11

    Implicit Nu pot importa incasari din luna curenta

    AM reusit sa configurez un fisier de incasari in format text, importa incasarile cu conditia sa fie pentru facturi din luna precedenta.
    Pentru facturile din luna curenta returneaza mesajul
    "Incasarea depaseste restu de incasat"

    Puteti sa-mi spuneti unde gresesc?
    Ultima oara editat demariusovi; 03 April 2013 la 21:23 Motiv: g tipar

  2. #22
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    11

    Implicit

    Citat Original a fost postat de mariusovi Vezi Post
    AM reusit sa configurez un fisier de incasari in format text, importa incasarile cu conditia sa fie pentru facturi din luna precedenta.
    Pentru facturile din luna curenta returneaza mesajul
    "Incasarea depaseste restu de incasat"

    Puteti sa-mi spuneti unde gresesc?
    Am reusit, i-am dat o refacere carnete documente, refacere stocuri/solduri.
    Dar mai am o intrebare cum pun in fisierul incasari text, rubrica "observatii" din Factura de iesire?

  3. #23
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am si eu o intrebare, legata tot de importul de facturi numai ca e vorba de cele de tip stoc, ca cele tip serviciu m-am descurcat deja fara probleme majore.
    La cele de tip stoc am urmatoarea problema, preiau acuma un client si imi poate da in excel direct din site-ul lui facturile de iesire, articolele din facturi sunt tip stocabil, am reusit fara problema sa le import cu o singura exceptie, si anume urmatorul articol la care am acelsi cod extern si la care difera atributul culoare: pix culoare rosie 10 bucati, pix culoare galbenta 5 bucati. In stoc l-am definit cu atribute, dar in fisierul de stoc nu reusesc sa gasesc la documentatie cum anume sa trec acest atribut ca sa mi-l preia corect in stoc, aceeasi problema o am si la intrare nu apare pe nicaieri aceste atribute. Pot sa le folosesc sa sa ma las pagubas si sa trec in codul produsului culoarea produsului?
    Documentatia la facturi iesire este cea de pe site si anume: http://www.winmentor.ro/download.php?section=winmentor
    la cea de intrari: http://www.winmentor.ro/download.php?section=winmentor si: http://www.winmentor.ro/download.php?section=winmentor

  4. #24
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Intre timp am aflat, nu exista definit ca si camp de cont serviciu/caracterizare contabila la import asa ca pana la aparitia lui, ca de altfel si alte campuri care ar fi utile, ramane ca sa facem importul sa ne da eroare dupa care sa nu mai continuma in acel moment importul, articolele fiind insa preluate, ne apucam si modificam articolele, iar in final dupa modificare putem face importul fara nici o eroare.

    Stie cineva cum sa fac import la initializare solduri parteneri la preluarea unei firme: vorbesc nu de 1-2 facturi pentru o firma cu tva la incasare ci de cateva sute de facturi, care trebuiesc preluate individual ("multumim" mult guvernului pt asta,ca altfel mergea pe sold), in afara de a prelua manual?

  5. #25
    Data inscrierii
    May 2014
    Posturi
    5

    Implicit Modificare format chitante

    Va rog am o problema la formatul chitantelor.
    Daca am incasat contravaloarea la mai multe facturi scrisul se suprapune cu datele de mai jos.

  6. #26
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    112

    Implicit Import Facturi cu NIR - articole cu TVA 24 si 9%

    Vreau sa import din alt soft intrarile de materiale si marfuri, articolele sunt si cu 24 % si cu 9% TVA .. Unele sunt pe aceeasi factura, chiar ...(gen Metro)

    In materialele puse la dispozitie pe ftp2.winmentor.ro nu am gasit referiri la acest tip de import (nu se face referire la cota de TVA a articolului cum este exemplificat la importul de facturi de iesire).

    Cum se defineste atunci structura in nomenclatorul de produse astfel incat la un produs nou sa se importe si cota de TVA aferenta?

    Multumesc anticipat!

  7. #27
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    La nivel de articole.txt:

    ProcTVA=9

  8. #28
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am si eu o eroare in noua versiune 753.09 cand incerc sa import facturile de la furnizori, am acelasi fisier ca si luna trecuta cand totul functiona, am verificat si in documentatia pentru import din alte aplicati si nu este nimic schimbat stie cineva ce se intampla:
    eroarea este:
    Exception EBDEngineError in module Mentor.exe at 000BAE16.
    Index does not exist.
    Index: Simbol.

    Eroare apare in meniul interne/Preluare Facturi Intrare din alte aplicatii cand apas pe Start import imi apare eroarea de mai sus.
    Multumesc pentru ajutor.

  9. #29
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    S-ar putea sa aiba legatura cu modificarea de versiune din log:

    IMPORT DATE DIN ALTE APLICATII - Corectata identificarea tipului contabil a partenerului prin "Simbol".

  10. #30
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    O sa fac in seara asta trecerea la noua versiune 758.01 ca daca face referirea inseamna ca e posibil ca sa se fi rezolvat eroarea. Revin daca mai sunt probleme.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •