Pagina 28 din 34 PrimulPrimul ... 182627282930 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 271 la 280 din 333
  1. #271
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Acuma nu mai merge intre timp s-a stricat jucaria, cred ca am doar una din variantele link cu un excel 2003, daca mai gasesc asa ceva ca intre timp nu stiu ce am facut cu hdd pe care era instalata masina virtuala cu asa ceva, ori rulat 400-500 update-uri individulale din dbd64.exe cu sql (acestea creeate din excel si data cu copy paste si rulate), sau cea mai "placuta" direct de la tastatura in winmentor de cules toate codurile EAN.

  2. #272
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am vazut discutia dvs pe forum, momentan nu am timp sa testez pe partea asta, cand reusim sa terminam cu salariile si d112 scrieti un post aici pe forum sau trimiteti un mail.

  3. #273
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Revin si eu cu intrebarea: pot sa import un produs dupa codul intern si in acelasi timp acel produs sa aiba si cod extern la import?
    Caz concret in firma mea de test:
    [ArticoleNoi_A8]
    Denumire=BigJigs Titirez Top - Top [ BJ601 ]
    Serviciu=N
    ContServiciu=
    GestiuneImplicita=WORLDT
    Clasa=WORLDT
    PretVanzare=
    TvaInclus=
    ProcTVA=19
    ZeroCuDeducere=
    TipSerie=1
    TipContabil=371.01.C
    TipPret=U
    CodExtern=TestA8
    CodNCSAFT=25010051
    ExportSAFT=D

    Unde: A5 este cod inter
    import din alte aplicatii idendificat dupa: codul intern
    La import aduce doar cod Intern A5, la Cod Extern nu aduce nimic ca si cum nu ar exista acel camp in import, Se pare ca in versiuni mai vechi a fost functional, acuma nu mai este am o variatna sa le aduca asa. la cod saft iara nu aduce nimic ceva nu este ok dar nu imi dau seama ce se intampla la codul de imort de nu este ok.
    Cazul meu concret este asa tr sa trec de la o gestiune de tip valori la una cantitativ valoric iara produsele se identifica dupa cod inter in gestiune, dupa cod extern la clienti si pt SafT dupa cod Vamal, de aceea imi trebuiesc toate 3.

    Rezultatul se vede in poza77.import produs A8.jpg
    Ultima oara editat dealexadi; 28 February 2023 la 13:09

  4. #274
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Ok, codul extern era bug, va fi disponibila modificarea in urmatoarea versiune. In ceea ce priveste codul nc pentru saft, variabila care va intereseaza este de fapt CodVamal.

  5. #275
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns, acuma am verificat e perfect, ramane acel cod extern in viitor de reglat, am plecat eronat din fisierul de import la pagina 2 desupra SolventSAFT= e trecut acel cod CodNCSAFT= si scrie ca este codul tarifar si de aceea am considerat asa, acel cod este altceva in aplicatie? https://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/...cole%20noi.pdf

  6. #276
    Data inscrierii
    March 2023
    Posturi
    2

    Implicit

    Buna ziua, referitor la partea de sincronizare date intre WinMentor si alte aplicatii, sa aveti in vedere si platforma de automatizari e-commerce FamShop.ro

  7. #277
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Poate nu e chiar un import din alte aplicatii dar stie cineva cum as putea aduce in clienti ofertele? Am intrat in mentor/nomeclatoarea si cand apas pe sageata de import deja sunt in ceata, ma uit in help la program scrie fisier .eoc sau txt pai eu am .eoc si csv. BIne zic sa fie csv si export sa vad structura, fac la fel ca acel fisier si mentorul nu face nimic sau se bloceaza sta asa zi cate 30 minute la un fisier de test cu 1 produs. Am cativa clienti la care facturile trebuie sa plece cu codurile lor si alta varianta nu am decat sa le am aici. In soft produsele sunt identificate dupa cod inter. Am atasat o poza in care am incercuit sageata de care vorbesc. 78. import produse clienti.jpg
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  8. #278
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cred ca documentatia noastra nu este f explicita. Logica este asa, fac export pe firma mea de pe macheta Screenshot_21.jpg, trimit fisierul furnizorului meu care face operatiunea in sens invers Screenshot_22.jpg

  9. #279
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Buna dimineata,
    Multumesc pentru raspuns, asa este documentatia in cazul de fata este un pic cam neclara. Am facut urmatorul test, am ales un produs, l-am exportat in csv am avut structura am adaugat in excel celelalte articole care ma intereseaza si cand apas pe import de la client imi ramane mouseul in tip cerculet ca si cum ar rula in continuare si nici o sansa programul se bloceaza si pot sa intru doar cu restart la pc ca mentorul se inchide doar cu end task si chiar mai mult acel partener ramane needitabil imi zice ca este editat de si atat fara sa zica nimic altceva.
    Este o baza a mea de test care e pe un pc separat, nu direct in server ca si acolo are acelasi comportament. Banuiesc ca nu conteaza ca este un fisier tip csv emis de mentor in care am adaugat eu niste linii ca e acelasi lucru pana la urma ca si cum ar fi emis de mentor.

  10. #280
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Probabil formatul nu este cel care trebuie, noi exportam .eoc nu csv

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •