Pagina 2 din 33 PrimulPrimul 123412 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 325
  1. #11
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    Super Observatia ! Facturile De Intrare Si De Iesire Au Fost Preluate . Nu Stiu De Ce Nu Imi Preia Incasarile .

  2. #12
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Ce mesaj returneaza?

  3. #13
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    Ca Nu Gaseste Factura Nr. .... .

  4. #14
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Daca simulati manual o incasare, o gasiti pe-acea factura?
    Folositi mai multe carnete de documente la facturi?

  5. #15
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    Unele Facturi Exista , Altele Nu . Daca Nu Gaseste Nr. De Factura Nu Ar Trebui Sa Le Puna Pe 419 ? O Alta Problema Este Ca La Import Singurul Tip De Documente Ce Pot Sa Il Aleg Este Proces Verbal De Comp.

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Nu va pune pe 419 daca nu gaseste factura. Nici daca valoarea chitantei depaseste valoarea facturii (restului de incasat din factura respectiva).

    Sa va mai spun de ce probleme m-am mai ciocnit eu, poate este cazul:
    - chitantele au completata zile anterioare datelor de emitere la facturi;
    - in cazul in care aveti facturi provenind de pe carnete de documente separate, puteti specifica in fisierul de import chitante si seria facturierului; insa, daca in fisierul de import chitante exista (ca document de stins) 2 facturi care, desi provin de pe carnete diferite, au acelasi numar, mi se returneaza o eroare;
    - mai specific o data: mare atentie la codul de legatura; verificati in WinMentor sa nu existe dubluri la aceste coduri; in mod normal, clientii este logic sa existe in nomenclator; dar, daca dintr-un motiv sau altul, procedura nu gaseste acel client in baza de date, va adauga automat unul avand codul si denumirea specificate la acea inregistrare si va returna, evident, mesajul ca nu gaseste facturi pe acel client.

  7. #17
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit update...

    Citat Original a fost postat de Radu Petrenci Vezi Post
    Unele Facturi Exista , Altele Nu . Daca Nu Gaseste Nr. De Factura Nu Ar Trebui Sa Le Puna Pe 419 ? O Alta Problema Este Ca La Import Singurul Tip De Documente Ce Pot Sa Il Aleg Este Proces Verbal De Comp.
    Domnul Radu,
    In primul rand, aveti grija sa nu picati in vreunul din cazurile descrise de catre Dragos in postarea din 24 Martie... sunt observatii foarte bune...

    In al doilea rand, va atasez 2 update-uri la documentatia disponibila in acest moment pe site:
    In pdf-ul referitor la facturile emise, observati faptul ca se pot importa si facturi cu taxare inversa (stiu, nu ati ridicat aceasta problema; am ridicat-o eu, caci noi trebuie sa importam si facturi cu taxare inversa);
    In pdf-ul referitor la incasari vedeti descris faptul ca se poate crea un fisier defaults.ini, in care sa specificati o marja de abatere (ei au numit-o eroare), care ar trebui sa va ajute sa incasati facturile cu "diferente"...
    Am inteles ca nu se poate face sa mearga nimic "pe avans", pentru ca este foarte greu de realizat aceasta cerinta...

    In al treilea rand, nu inteleg de ce ar exista diferente? Adica, daca am de incasat o factura de 100,45 lei, atunci programul din care doresc sa incasez ar trebui sa faca bine sa NU imi furnizeze un fisier txt cu o incasare de 100,5 lei, ci sa imi trimita un fisier txt in care sa am fie o incasare cu suma buna, fie 2 operatii de incasare: una de 100,45 lei, care sa reprezinte factura, iar alta cu tipul "alimentare credit sau diminuare credit"... sa inteleg ca exista diferente intre valoarea facturii de incasat din Mentor si din celalalt program? Pai pe foaia tiparita ce valoare are factura?

    In al patrulea rand, mi-ai dati pe mail fisierele care doriti sa le importati... dar, sa stiti ca, daca nu imi dati si datele firmei in care doriti sa importati, nu prea pot sa va ajut, decat cu... datul cu parerea despre structura fisierelor... daca doriti, facei o salvare a firmei (numai luna curenta, in care doriti sa imporatati, nu o salvare completa) si dati-mi-o pe mail...

    In ultimul rand (dar in cel mai important rand), rog administratorii site-ului sa creasca dimensiunea maxima a fisierelor pdf care se pot atasa la postari, pana la 5MB, iar a fisierelor arhive, deasemenea... Acuala limita la pdf-uri este excesiv de mica... Multumim.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    2

    Implicit

    Incerc sa import facturi de intrare dintr-o alta aplicatie dar nu reusesc . Eroarea din Winmentor este "Master. fisierul C:\WinMent\test import\facturi.txt nu pare a fi un fisier care sa contina FACTURI INTRARE ". Testele le fac pe o varianta demo a winmentor. Am atasat fisierele pe care vreau sa le import. Va rog sa imi spuneti daca este corecta structura lor.

  9. #19
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    In facturi.txt sunt niste space-uri bagate la final de rand; dupa ce le-am scos, am trecut de eroarea respectiva.

  10. #20
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    2

    Implicit

    Aveti dreptate, dupa ce am scos spatiile am reusit sa import factura. Multumec pentru ajutor.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •