Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 333

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    May 2014
    Posturi
    5

    Implicit Modificare format chitante

    Va rog am o problema la formatul chitantelor.
    Daca am incasat contravaloarea la mai multe facturi scrisul se suprapune cu datele de mai jos.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit Import Facturi cu NIR - articole cu TVA 24 si 9%

    Vreau sa import din alt soft intrarile de materiale si marfuri, articolele sunt si cu 24 % si cu 9% TVA .. Unele sunt pe aceeasi factura, chiar ...(gen Metro)

    In materialele puse la dispozitie pe ftp2.winmentor.ro nu am gasit referiri la acest tip de import (nu se face referire la cota de TVA a articolului cum este exemplificat la importul de facturi de iesire).

    Cum se defineste atunci structura in nomenclatorul de produse astfel incat la un produs nou sa se importe si cota de TVA aferenta?

    Multumesc anticipat!

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    La nivel de articole.txt:

    ProcTVA=9

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Am si eu o eroare in noua versiune 753.09 cand incerc sa import facturile de la furnizori, am acelasi fisier ca si luna trecuta cand totul functiona, am verificat si in documentatia pentru import din alte aplicati si nu este nimic schimbat stie cineva ce se intampla:
    eroarea este:
    Exception EBDEngineError in module Mentor.exe at 000BAE16.
    Index does not exist.
    Index: Simbol.

    Eroare apare in meniul interne/Preluare Facturi Intrare din alte aplicatii cand apas pe Start import imi apare eroarea de mai sus.
    Multumesc pentru ajutor.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    S-ar putea sa aiba legatura cu modificarea de versiune din log:

    IMPORT DATE DIN ALTE APLICATII - Corectata identificarea tipului contabil a partenerului prin "Simbol".

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    O sa fac in seara asta trecerea la noua versiune 758.01 ca daca face referirea inseamna ca e posibil ca sa se fi rezolvat eroarea. Revin daca mai sunt probleme.

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In ultima versiune existenta pe site 758.01 problema s-a rezolvat.

  8. #8
    Data inscrierii
    December 2014
    Posturi
    4

    Implicit

    Salut,

    Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu fisierul pdf cu structura de import pentru "Modificari de pret"? Am cautat in folderul WinMentor, pe ftp.winmentor, in modulul Help, nu am gasit nimic. In meniul Interne\Import date din alte aplicatii exista optiunea "Modificari de pret" dar instructiuni despre cum ar trebui sa arate structura fisierului de import txt nu am gasit niciunde. Teoretic, ar trebui sa am un antet, niste campuri pentru identificare articol, pret, bucata, valoare noua etc. dar de asemenea eu cred ca ar trebui sa identific foarte clar articolele deja existente in stoc pentru care trebuie sa modific pretul, pentru a le putea selecta din stoc. Se pune astfel problema selectarii acelui articol din stoc: FIFO sau IDS.

    De asemenea, mai am o intrebare. Pentru aceste fisiere in general cu structuri de import utilizam denumiri/etichete de campuri care fac legatura cu campurile din programul/baza de date WinMentor. Daca am campuri suplimentare de adaugat, cum pot sa aflu numele campului respectiv pe care eu vreau sa il introduc si sa il folosesc in fisierul de import txt? Singura explicatie in fisierele pdf cu structuri de import este ca acele campuri trebuie sa existe in WinMentor. Foarte frumos, dar explicatia este incompleta: cum pot sa aflu sau sa verific daca acele campuri exista sau nu in WinMentor? Sau cum pot sa aflu numele campurilor suplimentare pe care vreau sa le utilizez. Exista vre-o lista pe undeva? Pot sa extrag numele unic al campului din vre-o fereastra din program? Nume campuri gen "ContServiciu" sunt mai intuitive, pentru ca acest nume apare deasupra campului din fereastra Nomenclator\articol, si ii tai doar spatiul, dar altele nu sunt atat de evidente.

    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •