Pagina 23 din 33 PrimulPrimul ... 132122232425 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 221 la 230 din 325
  1. #221
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Direct nu, dar indirect poti face mici artificii de import, eu am facut acum ceva timp import de parteneri facand urmatoarea ghidusie, am importat niste facturi de intrare cu partenerii care ii aveam nevoie care erau in fisierul de parteneri dar nu aveam articolul creeat am primit eroare ca nu am articol insa am creeat asa parteneri.

  2. #222
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am rezolvat problema, va fi disponibila modificarea in urmatoarea versiune
    Multumesc mult pentru ajutor, confirm ca merge perfect am importat acuma niste facturi fara probleme.

  3. #223
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu de facut in acesta perioada multe justificari de decont, care ar fi setarea ca sa imi duca direct pe cont sumele din justificare ca am reusit doar sa le aloc pe fiecare angajat, e bine si asa insa poate reusesc sa scap sa le iau pe toate la modificare manuala. atasat alatura un exemplu de fisier:

    [InfoPachet]
    AnLucru=2020
    LunaLucru=12
    TotalDocumente=1

    [Document1]
    Sursa=AVANS DECONTARE
    MarcaAgent=2
    Moneda=Lei
    ContPersonal=421
    ZiuaIncasarii=31
    TotalIncasari=1


    [Document1-Incasare1]
    DocIncasare=S
    NrDocument=32
    Reprezinta= PERSONAL ANGAJAT
    MarcaAgent=
    ValIncasata=3377
    TVAIncasat=0
    Cont=512.05
    Observatii=

    La document incasare 1 primesc eroare ca Simbolcont nespecificat daca in loc de Cont trec SimbolCont imi duce in 512.05 insa imi leaga de angajati si e necesar ca in fiecare inregistrare sa intru eu si sa le modifici din "Personal Angajat" in "Imprumutri, subventii.." ce ar trebui sa trec la "Reprezinta" sa mi le duca direct in "Imprumuturi, subventii.." in contul 512.05

    PS: e ciudata nota contabila insa e o situatie mai ciudata, am avut un client la care aveam doar salarizarea in baza insa acuma incepand cu 01.01.2022 e necesar sa ii fac bilantul si vreau sa folosesc aceesi baza de date si sa ii anulez in decembrie 2021 totate sumele sa am balanta pe zero si sa pot sa inchid si sumele din 421 ale salariatilor.

    Multumescu mult pentru ajutor

  4. #224
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Puteti trece simbol cont numai ca se trece cu litere mari Screenshot_244.png. In ceea ce priveste tipul, conform documentatiei nu exista optiunea cu imprumuturi, subventii...Nici conturile nu par a fi de imprumuturi, cum le-ati trecut dvs. Screenshot_245.jpg

  5. #225
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns, era ok si asa cum am reusit initial sa import si sa modifica in document manual la fieacre direct pe venituri/cheltuieli si sa aleg manual contul, insa cu ajutorul informatiilor primite de la dumneavostra am reusit sa fac ca aceasta modificare sa nu mai fie necesara punand la reprezinta datorii taxe, este super. Stiu ca nu sunt conturile de imprumuturi, incercam sa nu stau si sa creez cateva sute de deconturi ca sa pot aduce la zero si acele conturi de salariati, lucru care mi-ar fi luat cateva ore bune, asa cu ajutorul importului din txt am reusit sa rezolv in 15 minute.

  6. #226
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o situatie mai ciudata, incerc sa fac niste compensari cateva sutem mai exact si nu imi gaseste toate facturile de client care imi da eroarea:
    Compensare_1 CREDIT Linia 1 ... DOCUMENT Factura 94 :Negasit in lista obligatii plata/incasare
    Compensare_2 CREDIT Linia 1 ... DOCUMENT Factura 102 :Negasit in lista obligatii plata/incasare

    Am verificat am facturile cu seria respectiva ce anume as putea verifica?
    [Credit_2]
    CodPartener=F505
    NrLinii=1
    Linia_1=19;102;SUMMYEMAG;94.77

    Ce pot verifica ca sa imi dau seama de ce nu gaseste la import aceste facturi cu toate ca in obligatii clienti ele exista?

  7. #227
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    ca sa inteleg, sa facem un rezumat:
    importati monetare?
    Facturile respective au fost facute normal sau au fost importate si ele?

  8. #228
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Incerc sa fac o compensare prin import date din alte aplicatii compensarii unde am pe debit incasari in 419 si pe credit facturile de la clienti:

    [InfoPachet]
    AnLucru=2021
    LunaLucru=12
    Tipdocument=COMPENSARE
    TotalCompensari=1

    [Compensare_1]
    NrDoc=1
    Zi=31

    [Debit_1]
    CodPartener=RO14399840
    NrLinii=1
    Linia_1=200;504;EX;94.77

    [Credit_1]
    CodPartener=F505
    NrLinii=1
    Linia_1=19;102;SUMMYEMAG;94.77

    Acesta este exact linia de compensare pentru clientul 2 ca sa zic asa:
    ce este ciudat ca am trecut si alt client si alta serie de facturi si nr luate direct din obligatii clienti plata si imi da la fel ca nu le gaseste.

    Partenerii se identifica prin cod intern, am mai multe serii in lucru in acelasi timp, acuma intamplator toate sunt din aceeasi serie de facturi de la clienti.

  9. #229
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Probabil ca asa ati facut, dar scriu aici, paote foloseste si la altcineva:
    - verificati in Constante generale, Import date ..., Identificator partener ce valoare are; sa zicem ca este CodIntern;
    - creati manual o compensare si, la partea cu eroarea (debit/credit), click pe partener, cautati-l FIX dupa coloana care reprezinta identificatorul; in cazul dvs "F505"; caz particular: pot fi mai multi cu acelasi cod; in acest caz, Mentorul il va alege intotdeauna pe primul;
    - in lista de obligatii restante, cautati documentul cu problema; 19 la dvs este factura iesire normala, 102 reprzinta numarul, SUMMYEMAG este seria; orice mica diferenta (seria are spatiu pe undeva) va duce la neidentificarea documentului.

    Nu prea am avut probleme la genul acesta de import. Unde era eroare, intotdeauna a fost un motiv de neidentificare a ceva.

  10. #230
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am zis sa fac un test pe o baza noua, am una de test instalata pe pc meu fara legatura cu serverul, chiar i-am taiat si accesul la licenta din server deci e in demo:

    test 1: factura fara serie doar numar se importa
    test 2: factura cu seria AAA se importa
    test 3: factura cu seria SMY se importa
    test 4: factura cu seria SUMMYEMAG nu gaseste factura in obligatii de plata
    test 5: factura cu seria AAA se importa
    test 6: factura cu seria SUMMYEMAG aceeasi eroare: Compensare_1 CREDIT Linia 1 ... DOCUMENT Factura 11 :Negasit in lista obligatii plata/incasare

    Initial am crezut ca este de la faptul ca am multe facturi definite asa ca am tot creeat cate una si am importat, dar se pare ca are o problema undeva cu lungimea campului si anume SUMMYEMAG? Ca altfel nu imi explic de ce cele 3 serii le importa si pe acesta nu.



    PS: in baza nou exista un singur furnizor e identificat dupa codul fiscal, am 2 articole unul la contul 628 si unul la contul 704 ambele tip serviciu.
    Am o factura de 1000 lei +tva la furnizor si 4 facturi de clienti: o factura fara serie, o factura cu seria AAA,,o factura cu seria SMY, si una cu seria SUMMYEMAG

    Am mai facut un test am ajuns ca daca am seria SUMMYEMA imi gaseste factura insa daca trec SUMMYEMAG adica diferena e doar literera G imi da eroare ca nu gaseste factura.
    Ultima oara editat dealexadi; 28 April 2022 la 12:26 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •