Pagina 19 din 33 PrimulPrimul ... 9171819202129 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 181 la 190 din 325
  1. #181
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Daca nu trebuie nicio observatie la documentele de iesire (vedeti ca acolo intra mai multe, avize, bonuri consum etc), se poate scoate cu totul clauza de WHERE (eroarea cred ca e de la LIKE).

    Daca vreti doar pentru facturi iesire ron, WHERE t.TipDoc=19
    Conteaza versiunea de sql sau de dbd64?
    Eu am testat pe dbd 3.4 si 4.2 si functioneaza.

  2. #182
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pe baza de lucru nu vrea si pace, am insa in teste pe viitorul nou server wind 2019 totul proaspat instalat. am rulat procedura dupa tipdoc ca am numai facturi iesire si a zis ca a inlocuit 211 randuri.
    DBD64 e acelasi 4.2 pe ambele servere, cum pot vedea ce difera sa imi dau seama de ce nu ruleaza? Banuiesc ca singura diferenta ar fi BDE care pe noul server e actualizat la zi zic?

  3. #183
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    De dbd nu cred, de BDE poate.

  4. #184
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Aici este singurul loc unde am gasit ceva informatii despre versiune.
    Vers.JPG

  5. #185
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Version 4.0 este in ambele cazuri si la mine. Pare aceeasi versiune, stiu ca ia-m facut un update prin 2019 vara la cel la care nu merge.

  6. #186
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    La importul de facturi iesire mai e ceva suplimentar de adaugat la facturile de avans tip 427 care sunt in caracterizarea partenerului configurate ca am importat acuma pentru ianuarie 2021 fara nici o eroare insa in momentul cand ma duc in Liste/parteneri/clienti datornici/obligatii plata clienti la factura respectiva in loc sa imi aduca nr facturi data si suma imi aduce in loc de numar si data explicatia Avans0/31.12.1899 iar cand intru pe document cu click dreapta arata altceva decat cea ce trebuie. Rezolvarea e sa intru in facturi si sa bag de mana articolele, lucru care e cam ciudat ca la 419 le arata ok. Este eroare in codul sursa al programului?

    o poza este din factura cand intru sa modific asa arata linia importata, cealalta este din obligatii clienti.

    PS: la facturile in valuta nu face problema, doar la cele in lei. Ramane doar varianta eroare in codul sursa din program la facturile in lei.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 24 February 2021 la 14:00 Motiv: adaugat pozele si ps.

  7. #187
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    la importul unei chitante, care are mai multe facturi cum ar trebui sa arate fisierul ca sa imi aduca o chitanta si sa aiba la ea 3 facturi legate, ca am reusit doar factura si chitanta unica ca sa zic asa.
    Exemplu chit nr 10 valoare 100 lei, factura 1 are 50 lei factura 2 are 30 lei factura 3 are 20 lei,
    daca am in excel 3 linii cuma mi le face 3 randuri in reg de casa cu acelasi numar. as vrea sa am chit 1 100 si jos la detalii sam am cum e normal cele 3 chitante am vro sansa?
    Multumesc anticipat pt raspuns

  8. #188
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    In WME doar

  9. #189
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns, ramane sa le import asa si sa le cumulez fizic pe cele care sunt in luna, in mod normal sunt cam 20-25% din total insa cand ai mai mult de 60 de chitante incep sa se adune (am luna si cu 5 chitante cumulate dar si cu 25-30 de chitante de acest gen), banuiesc ca e o limitare de BDE.

    Mai grea ca chitantele este importul care nu functiona corect in vers. 893.10 pentru facturile de avans caracterizare partener 427, care vad ca nici in versiunea 894.01 nu e rezolvata, iar asta e grea ca insemana toate facturile unui client sa i le iau pe fiecare bucata cu bucata, le import ca imi e mai usor ca trebuie sa aduc si informatii la observatii si de creeat partenerii, asa importate le fac mai repede, sper sa se rezolve cat de curand

  10. #190
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Azi am zis ca e momentul sa incep sa folosesc si importul de Compensarii, insa se pare ca pe ultima versiune sunt probleme 894.01 de ce zic asta pentru ca am ales carnetul de compensari, am unul singur si in loc sa imi treaca urmatorul nr liber imi pleaca cu nr 1 in acelasi carnet, am facut si o mica verificare in sevice\avarie\refacere carnete documente si rezultatul se vede in poza ca am numere dublate, daca le modific eu manual e ok, dar nu asta este solutia. COMPENSARI IMPORT.jpg

    PS: sigur este eroare in codurile de import iar am avut aceeasi eroare importa cu nr 1 compensarile la nr de proces verbal nu am nicarieri in documentatie unde sa ii trec nr de proces verbal. http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do...Compensari.pdf poate se rezolva in urmatoarea versiune ca deja e cu cantec, am astazi aproape 200 de compensari pe care sa le modific
    Ultima oara editat dealexadi; 17 May 2021 la 18:54 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •