Pagina 18 din 33 PrimulPrimul ... 8161718192028 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 171 la 180 din 330
  1. #171
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    Generare fisiere de plati pentru banca.

    Buna ziua, exista posibilitatea in Winmentor de a genera fisiere de plati pentru furnizori care apoi sa fie incarcate in banca?

  2. #172
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am si eu o intrebare care este structura prin care pot face un import in comercial/clienti/oferte catre clienti a unor oferta pe care le am si eu in excel, caut si nu gasesc pe nicarieri cum as putea face asta si care ar fi structura de import.
    Multumesc anticipat pentru raspuns

  3. #173
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Teoretic, se poate. Eu fac asta conectandu-ma cu un Access (2003 sau 2007) direct la tabela (link) si ruland niste SQL-uri. Am incercat acelasi lucru din Mentor sau DBD32; comanda de UPDATE merge, dar nu stie de LEFT/RIGHT sau LEN.
    Pe acces 2003 sau 2007 mai functioneaza linkul catre tabela, ca am de modificat din nou niste coduri si ma gandesc ca de data asta sa nu mai muncesc 2 zile sa le modific manual. Am incercat cu Access 2019 si se pare ca nu poate fi realizat, intreb ca sa stiu daca e necesar sa instalez una din cele doua variante mai vechi.
    Multumesc anticipat pentru raspuns.

  4. #174
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    663

    Implicit

    Da, pe 2003 si 2007 merge. Sa aveti grija, cam intra in conflict cu versiunile noi; daca e sa instalati, pe o masina virtuala sau pe una care nu are Office mai nou si nu lucrati in mod uzual.

  5. #175
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am o sansa sa sterg niste observatii din facturile de iesire importate din decembrie si ianuarie(, este vorba de observatiile aduse la nivel de factura "6.Obs." altfel decat sa iau fiecare factura cu factura ca ma cam duce cu capul la cele aproximativ 500 de facturi la care s-a adus din eroare informatiile acolo, cand trebuia sa nu fie nimic.)?

    PS: Dragos a fost un vis cand am vazut ca din coloana coduri fiscale in 5 secunde am completat coloana cu coduri interne, am folosit un 2003 instalat pe un pc separat wind nou instalat, doar office 2003 are instalat.
    Ultima oara editat dealexadi; 08 February 2021 la 11:44

  6. #176
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Poti incerca cu ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Tools/DBD64/ .Dar trebuie sa lucrezi cu atentie.

    Cod:
    UPDATE "D:\WinMent\DATA\X\2020_10\IESIRI.DB" t
    SET t.Obs = ''
    WHERE t.Obs LIKE '%@%';

  7. #177
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    663

    Implicit

    Citat Original a fost postat de testing Vezi Post
    Poti incerca cu ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Tools/DBD64/ .Dar trebuie sa lucrezi cu atentie.

    Cod:
    UPDATE "D:\WinMent\DATA\X\2020_10\IESIRI.DB" t
    SET t.Obs = ''
    WHERE t.Obs LIKE '%@%';
    Apropo de asta, SQL-urile astea simple, de update, acceptate de Borland, le rulam si din Mentor, mai pana de curand - azi adica )
    Din Service, Conversie, Modificare valori, pe plusul albastru; scriam SQL-ul si dadeam OK; SQL-ul functiona (isi atingea scopul), dar dadea la final ca este gresit (evidemt, astepta un Select acolo). Cred ca de la 893 incoace, ruleaza SQL-ul, dar nu mai da eroarea la final, ci ingheata, si trebuie iesit cu EndTask.

  8. #178
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Multumesc tare mult pt infromatii, ar fi fost super sa mearga:
    @testing am incarcat si imi da eroarea de: sql incorect: capability not supported.
    @dragos am incarcat tot asa imi da frazarea incoracta, nu se blocheaza, este ok insa nici nu se executa.
    Eu rulez inca pe win 2008r2

  9. #179
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    ce-i drept, eu folosesc win 2012 r2. pana acum nu am avut nici o problema cu dbd64 dar cine stie
    maine pot face o proba pe un 2003...

  10. #180
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    663

    Implicit

    Daca nu trebuie nicio observatie la documentele de iesire (vedeti ca acolo intra mai multe, avize, bonuri consum etc), se poate scoate cu totul clauza de WHERE (eroarea cred ca e de la LIKE).

    Daca vreti doar pentru facturi iesire ron, WHERE t.TipDoc=19

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •