Pagina 1 din 33 12311 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 325
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit Import date din alte aplicatii .

    Va rog sa ma ajutati sa import date dintr-o alta aplicatie , respectiv facturile , de tip serviciu ( prestari de servicii ) si incasarile din banca si prin casa .Concret , ce pasi trebuie sa urmez pentru a reusi . Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Pas1: intelegerea "mecanismului": acea "alta aplicatie" trebuie sa va puna la dispozitie aceste documente (facturi si incasari); dvs importati aceste documente in Mentor; verificati daca totul s-a importat corect.

    P2: le dati producatorilor aplicatiei respective modelul de fisiere text, in care ei trebuie sa va puna la dispozitie facturile si incasarile. Gasiti aceste modele pe site-ul producatorului, la adresa aceasta: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20...e%20aplicatii/

    P3: producatorii acelei aplicatii va pun la dispozitie (contra cost) un mic program prin a carui apelare se extrag datele necesare din baza de date a acelui program, si se pun in niste fisiere text.

    P4: dvs importati fisierele text in Mentor, din sectiunea date, modulul mentor, meniul interne, import date din alte aplicatii, dupa care verificati daca "totul este ok". Recomand ca dupa import sa rulati refacere carnete documente, refacere stocuri/solduri si refacere completa jurnal.

    Pasii 3 si 4 se repeta oridecateori avem nevoie.

    Exista firme prin tara care au gata facute programe de genul celor descrise la pasul 3. Scrieti din ce program doriti sa importati datele, si poate va da cineva vreun astfel de program...

    Succes.
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:54 Motiv: erori ortografiere...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    Multumesc pentru ajutor. Am urmat toti pasii de mai sus dar nu merge . La preluare imi da erori. Este posibil ca datele din aplicatia cealalta sa nu respecte formatul cerut. Intrebarea mea este urmatoarea : cum pot sa import in mentor partenerii ? dar articolele ? Din explicatiile de pe ftp nu am inteles cum .

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Nu exista o procedura de import automat in mentor doar a vreunui nomenclator. Aceste nomenclatoare (parteneri, articole) se pot popula la importul unui fisier cu facturi clienti, de exemplu. Logica este in felul urmator: conform constantei de legatura (vezi constante generale -> import date din alte aplicatii -> cod de identificare pentru ...), se cauta prima data un partener/articol in nomenclatorul existent in mentor; daca nu se gaseste, se cauta in fisierul partner.txt sau articole.txt (obligatoriu aflat la aceeasi locatie cu fisierul importat) acel partener/articol negasit in mentor si se importa automat daca se gaseste; daca acest fisier aditional lipseste sau nu contine informatii despre partenerul/articolul cu probleme, abia atunci este returnat un mesaj de eroare, destul de explicit, de altfel, cod partener inexistent (sau ceva de genul).

    Va recomand sa aveti mare atentie la alegerea constantei codului de legatura (acest cod trebuie sa fie unic, altfel tranzactiile putand fi inregistrate in mod eronat).

    La importul de chitante sunt chiar mai multe "chichite" care trebuiesc verificate inainte de demararea procedurii de import:
    - daca clientul specificat nu exista in mentor, va fi automat creat unul (se va rezolva acest lucru in viitorul apropiat prin aparitia unei constante); sfatul meu este ca, in fisierul de import chitante clienti, la denumire client sa completati fictiv un nume pe care sa-l gasiti repede, gen AAAA sau ZZZZ;
    - fisierul de chitante nu trebuie sa contina mai multe achitari ale unor facturi cu acelasi numar (posibil in cazul in care aveti mai multe carnete de documente).

    Bafta.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    Multumesc pt. sugestii . Problema pe care nu o inteleg este urmatoarea : am toate fisierele (parteneri , articole ) in acelasi director si totusi da eroare . Am introdus si numele directorului la configurari generale si nu merge . E ceva ce nu este bine explicat de catre cei de la mentor .

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Sunteti, va rog, amabil, sa ne spuneti si ce "eroare" va da? eventual sa postati o poza a erorii? Si, daca nu cer prea mult, o arhiva cu fisierele txt pentru import, si o salvare a firmei in care doriti sa importati? Daca doriti...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:54 Motiv: eroare ortografiere...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  7. #7
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Sau, daţi-mi datele de import, precum şi o salvare a firmei, să arunc o privire, dacă am nişte timp...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:56 Motiv: eroare ortografiere...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    10

    Implicit

    Cred ca este o eroare legata de parteneri nu poate identifica partenerii . La ce adresa se e-mail pot sa va transmit datele ?

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    "adi@hce.ro", sau "mentor@hce.ro", sau, de fapt, aproape_orice_text@hce.ro, inclusiv "orice@hce.ro".
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 April 2009 la 01:57 Motiv: adăugat ghilimelele...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Fisierul trebuie sa se numeasca partner.txt. Pe versiuni mai vechi ale documentatiilor era trecut partener.txt.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •