Pagina 25 din 33 PrimulPrimul ... 152324252627 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 241 la 250 din 325
  1. #241
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ceva este ca nu am reusit nici in firma de baza nici in firma de test, unde am restaurat baza ca sa pot sa ma joc si colegii sa lucreze mai departe la bilant, se pare ca nu imi gaseste factura chiar daca ii adaug linia de de storno

    La mine ultima factura de vanzare este in ianuarie 2018 iar acuma incerc sa import in 2022 aceste produse stornate, nu reusesc sub nici o forma sa le incarc in stoc chiar daca adaug si linia de factura, la mine au plecat pe o serie de facturi intre timp se foloseste alta serie de factura, asta nu ar trebui sa aiba impact dar cine stie, toate facturile de intrare si de iesire aferente acestei activitati cand se desfasura era prin import din txt, mie imi veneau in excel de unde le exportam in txt, importul orice as incerca arata asa: 20.eroare import.jpg iar poztia din stoc arata asa: 21.stoc produs.jpg clientul isi tinea un stoc de bucati in sitele de unde le si factura, mie imi veneau intarile si iesirile de la el in excel si de acolo se facea importul in prin txt, acuma activitatea acesta este din 2018 inchisa avand cu totul alt profil insa m-am lovit de necesitatea importului acestor retururi.

    Singura varianta cu care am reusit a fost cea descrisa in postarea de mai sus lucru care a rezolvat problema pentru moment. O sa mai testez zilele acestae sa vad ce anume se intampla si ce nu ii convine poate identific pentru viitor sa aflam ce se intampla si ce genereaza acest comportament.
    Ultima oara editat dealexadi; 06 May 2022 la 17:54

  2. #242
    Data inscrierii
    June 2020
    Posturi
    8

    Implicit

    Buna ziua,

    incerc sa import in WinMentor facturi OSS si primesc urmatoarea eroare:

    Factura_5 ... Nu am informatii privind locatia clientului
    Nu exista in nomenclator cota de TVA precizata pentru tara clientului
    codul din export este pentru facutra:

    [Factura_5]
    NrDoc=25
    Data=03.03.2022
    CodClient=P8025016
    TVAINCASARE=N
    TipTVA=0
    Scadenta=03.03.2022
    TaraTVA=FR
    CotaTVA=20
    TaxareInversa=N
    TotalArticole=2
    Moneda=USD
    Curs=4.4635
    Operat=D
    ANULAT=N
    Observatii=
    [Items_5]
    Item_1=A12134194;buc;1.00;23.0000;
    Item_1_TVA=4.6000
    Item_2=A999999999;buc;1.00;-3.0000;
    Item_2_TVA=-0.6000

    si pentru partener:

    [ParteneriNoi_P8025016]
    Denumire=clement Rivart
    Tara=Franta
    SimbolTara=FR
    Judet=-
    Localitate=27670 - ST OUEN DU TILLEUL
    CodFiscal=
    RegistruComert=
    Adresa=
    Sediu=
    CodExtern=P8025016
    CodIntern=
    Telefon=
    Email=
    SerieBuletin=
    NumarBuletin=
    MarcaAgent=
    PersoanaFizica=DA

    s-a mai lovit cineva de situatia asta?
    Multumesc

  3. #243
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Verificati cu structura noastra
    http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ve...LECTRONICE.pdf
    Nu vad la dvs nici tara nici cota de tva

  4. #244
    Data inscrierii
    June 2020
    Posturi
    8

    Implicit

    Buna ziua,

    Multumesc pentru raspuns.

    apare:

    [Factura_5]
    ...
    TaraTVA=FR
    CotaTVA=20
    ...

    mai trebuie in alta parte?

  5. #245
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de MihaiCraciun Vezi Post
    Nu exista in nomenclator cota de TVA precizata pentru tara clientului
    Verifica in nomenclatoare/articile/tva regim special....../cote tva pentru servicii electronice ca pare ca nu gaseste definit aceasta legatura si anume franta cu 20%

  6. #246
    Data inscrierii
    June 2020
    Posturi
    8

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, dar sunt configurate toate cotele

  7. #247
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o intrebare, legata de importul chitantelor si anume vad ca nu tine cont de costanta DirImportAplProd care este setata intr-un anume folder si merge perfect la facturi de intrare si iesire la monetare, etc insa atunci cand import chitantele (trezorerie/ import incasari din format txt sau import plati din format txt) imi deschide directorul firmei din folderul DATA.

    Am facut o verificare acuma in timp ce scriam acest post (am intrat ca sa scriu corect constanta si caile de unde se importa fisierele) si am vazut ca exista un bug ciudat si anume:
    - intru in firma deschid trezorerie si import incasari..... ma duce in folderul firmei din Folderul Data ca si cum constanta nu ar exista
    - intru in interne /import din alte aplicati si aici aleg orice submeniu imi deschide folderul setat in constanta de mai sus, nu fac nici un import nimic doar dau iesire dupa care ma duc in trezorerie/ import chitante.... si surpriza imi arata foldrul setat in constanta de mai sus.

    Nu e o urgenta asa mare insa cand vor avea colegii de la programare timp sa arunce un ochi si aici poate reusesc sa ii dea de cap si sa functioneze corect.
    Multumesc anticipat.

  8. #248
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua. Am verificat si asa este. Am semnalat problema la programare.

  9. #249
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am tot cautat si nu am gasit ce parametru sa folosesc ca sa import termenele scadente in import facturi iesire: si anume tip plata? (op, numerar, card, etc) ca scadentele stiu sa le aduc insa nu stiu ce parametru sa folosesc pt tipul de plata. Multumesc anticipat pentru ajutor.

  10. #250
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu cred ca este ca variabila din ce am testat eu pana acum, sa vad ce zice colegul de la programare daca pe viitor putem modifica

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •