Pagina 22 din 33 PrimulPrimul ... 12202122232432 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 211 la 220 din 330
  1. #211
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    662

    Implicit

    Adica nu duce (si) 411 sau 461 in Obligatii? Sau, care e nebunia?

  2. #212
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Nebunia e mare ca in factura apare corect, in furnizori apare corect, in balanta apare corect insa in obligatii de plata furnizori, lista pe facturi sa zicem asa arata o pozitie cu urmatorul document : Avans0/30.12.1899 si suma este cu minus iar la deschidere document cu click dreapta nu aduce nimic a se vedea in pozele atasate din obligatii client prima poza, a doua din factura si a 3 poza e configurarea de la clienti, eroarea e in codul de la import, ca fizic daca culeg de la tastatura factura e ok, si e o placere sa intru si sa aleg cele 300 de facturi din nou, le import ca asa scap de a introduce manual clienti, si multe observatii care am nevoie de ele ulterior, :

    obligatii clientii.jpg

    factura client.jpg

    configurare parteneri.jpg

  3. #213
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Cum nu am ce face am trecut la import se pare ca am doar 170 de facturi de modificat, ma intreb cat va mai dura pana se va repara la import aceasta bug (sau il adaug pe lista lunga a celor care nu se rezolva, pe principiul roamneasc merge si asa)?
    EROARE IMPORT FACTURI.jpg

    Poza de mai sus este atasata dupa imortul de astazi, nu sunt achitate de aceea apar si clienti cu 411, mi se pare ca nu completeaza integral toate fisierele DB ale acestor facturi si uita sa aduca informatia si intr-o tabela, iar sa faci asta luna de luna la cateva zeci sau sute de facturi e o placere pe care nu cred ca o vrea cineva.

    ps: Am verificat acuma dimineata cu DBD64 si e vorba ca nu aduce informatia in tabela iesiri3.db, am verificat la tot ce am modificat articolul prin alegerea lui manuala si e adus in aceasta tabela pentru restul facturilor e lipsa informatia din aceasta tabela, deci e o eroare in codul sursa al importului la tratarea acelui cont din parteneri.
    Ultima oara editat dealexadi; 11 January 2022 la 09:08 Motiv: adaugat ps

  4. #214
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Nu stiu daca e bug, pentru ca mie imi duce corect in lista obligatii clienti. Dar ce vad ca va lipseste dvs in modelul dat, pentru ca articolul este tip serviciu din imaginea cu factura, este linia in care treceti contul si gestiunea. Va atasez imagini din documentatie si din fisierul exemplu facut de mine, plus linia din obligatii clienti Screenshot_187.jpgScreenshot_188.pngScreenshot_189.png

  5. #215
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    E un bug mare de programare mai explic o data acel cont e de tip venit in avans 427 declarat in caracteziarea partenerului, la import face balaria de mai sus, la culegerea manuala a facturi din wimentor aduce si informatia corecta in obligatii facturi, sg diferenta este ca la culegerea manuala a articolului in factura duce si in tabelea iesiri3.db datele necesare, altfel nu le aduce. nu are legatura cu contul acela ca nu lucrez cu articole de tip serviciu care sa aiba alte valori.

    E simplu: factura importata cu contul declarat in caracterizare parteneri de tip venit in avans cum arata in imaginea de la postul 212 nu face corect in obligatii clienti, daca intru si in aceeasi factura aleg acelas articol manual de la tastatura se rezolva problema, deci bug de programare.

    PS: face asta doar la acel articol de tip venit in avans din caracterizarea partenerului in rest importul este ok daca am articol de tip serviciu, se pare ca in procedura de import nu tine cont ca trebuie sa aduca in aceea tabelea adica iesiri3.db si informatii.
    Ultima oara editat dealexadi; 11 January 2022 la 13:45 Motiv: adaugat ps

  6. #216
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Nu credeti ca cel mai bine ar fi sa luati legatura cu distribuitorul dvs, sa ii dati o baza de date sa vada el intai care e problema, apoi distribuitorul ne trimite noua problema?

  7. #217
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Ok am vorbit si eroarea se confirma, bug la import.

  8. #218
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am zis ca sa incerc sa rezolv mai repede corectia acestor facturi si in loc sa aleg articolul de la tastatura sa incerc o varianta mai rapida adica importul din BCS insa si acesta are aceeasi eroare ca si importul din alte aplicatii se pare ca singura varianta in care stie softul de acest cont este culegerea manuala de la tastatura a articolului, altfel in Obligatii nu imi aduce numarul de document.

  9. #219
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Am rezolvat problema, va fi disponibila modificarea in urmatoarea versiune

  10. #220
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    Buna ziua,


    exista vreo solutie pentru importul soldurilor partenerilor la o initializare de firma noua?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •