Pagina 21 din 33 PrimulPrimul ... 11192021222331 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 201 la 210 din 325
  1. #201
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Buna seara! Vreau sa import un fișier de plati in format txt, cu cateva comisioane bancare lunare. Platile catre furnizor se importa cu succes, dar nu stiu ce format trebuie respectat pt comisioanele bancare lunare si pt platile de tip constituire depozit.

  2. #202
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Daca comisionul este per tranzactie, se adauga cu tagul de Comision=... Daca este de total de luna, atunci este o plata direct pe cont.

    Constituire depozit inseamna avans furnizor? Daca da, incercati cu Alimentare Credit, iar contul trebuie sa fie unul de funzior, 401, 409 etc.


    Exemplu plata direct pe cont:

    [...] antetele

    [Document1-Plata1]
    DocPlata=CD
    NrDocument=1
    Observatii=Gogu
    Reprezinta=DATORII TAXE
    ValPlatita=50
    SimbolCont=627


    Exemplu plata furnizor in avans

    [...] antetele

    [Document1-Plata1]
    DocPlata=CD
    NrDocument=1
    Observatii=Gogu
    Reprezinta=ALIMENTARE CREDIT
    CodFurnizor=Part_Gogu
    Furnizor=ZZZ - deocamdata, inca obligatoriu; daca nu gaseste codul in baza de date, se adauga automat cu denumirea precizata aici; va aparea curand o versiune care va avea o constanta pentru a ignora acest lucru
    ValPlatita=50
    Cont=401

  3. #203
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Da, comisionul la final de luna ma intereseaza. Am incercat sa import acest model si nu merge. Cat despre constituire depozit, adica o parte din banii din banca ii transfer intr un depozit bancar, cu acelasi iban, dar in contabilitate cu alt analitic.

  4. #204
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Eroarea pe care o primesc la import plata comision bancar este "exception EDB Engine Error in module Mentor. Exe ar 0035A32E.Key violation*

  5. #205
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Service > Avarie > Reconstruire SYSID

  6. #206
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    A functionat. Multumesc

  7. #207
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o mica intrebare legata de importul prin bcs la articolele identificate prin denumire am o sansa sa le pot importa daca in denumirea lor exista caracterul virgula? Ca din cate vad eu imi da eroare caci este folosit ca si separator intre campuri.
    Multumesc anticipat pt raspuns

  8. #208
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Sanse spre zero, pentru ca in exportul si importul pe care il facem noi la bcs, virgula este separator Screenshot_176.png In exemplul facut de mine, cu virgula la mijloc, programul vede doar art ca denumire, virgula de dupa intervenind ca separator, deci da, aveti eroare.

  9. #209
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pt raspuns, il banuiam, va fi necesar sa imi aloc din nou timp sa inlocuiesc , cu . in denumirile la articole, ca se pare ca ai mei colegi care lucreaza cu aceasta baza nu au tinut cont de cererea mea de acum ceva timp, insa deabia acum m-am relovit de eroare ca am avut de importat niste facturi emise si salvate prin bcs. Credeam ca am o sansa sa scap.

  10. #210
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Stie cineva va aparea o versiune noua ziele acestea care sa rezolve si acesta eroare de import ca sa stiu ce fac imi iau lopata si ma apuc la sapat transee sau mai astept ca am doar 300 de facturi de modificat aferente lunii decembrie o "placere" lunara ca sa zic asa.

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ce anume gresesc la import de aceste facturi mi le aduce ciudat, atasez o factura din fisierul de import pentru exemplu:
    [Factura_16]
    NrDoc=0280
    CasaDeMarcat=N
    SerieCarnet=JSTM
    MarcaAgent=
    Data=01.05.2021
    CodClient=123456
    TVAINCASARE=N
    AutoFactura=N
    FacturaSimplificata=N
    EmisClient=N
    EmisTert=N
    Stornare=N
    Scadenta=
    TaxareInversa=N
    TipTVA=5
    Majorari=
    Observatii=
    Locatie=
    Discount=
    TotalArticole=1
    Operat=d
    [Items_16]
    Item_1=462.0802;Buc;1;730;

    De importat le importa in facturi insa e ceva undeva eronat ca in obligatii facturi din liste le nu le duce corect ci le duce cum apare in figura: obligatii clienti, in factura apar corect ca in fig: factura client iar configurariile de parteneri sunt cele din fig: configurare parteneri:
    Atasament 889 Atasament 890 Atasament 891
    Daca le culeg manual de la tastarura se vad corect, insa la import din alte aplicatii face aceasta nebunie, iar ca sa le vada corect trebuie sa intru in fiecare factura si sa le sterg articolul si pe urma sa il aleg eu din nou si asa le vede corect in obligatii facturi.

    Multumesc anticipat pentru ajutor

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •