Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: WinMentor Retea

  1. #1
    Data inscrierii
    September 2013
    Posturi
    2

    Implicit WinMentor Retea

    Buna ziua,
    Folderul meu WinMentor (ultima versiune, retea intranet) a ajuns in prezent la aproximativ 280.000 fisiere. De foarte multa vreme si mult mai evident acum programul se blocheaza (erori ale BDE/Paradox) in momentul in care un al treilea utilizator foloseste programul sau al doilea utilizator foloseste modulul liste, pentru a genera diferite rapoarte. Teoretic prin activitatea firmei, maxim 4 utilizatori ar putea folosi programul concomitent. Blocajele BDE se realizeaza atat la statiile client cat si direct pe server (eu ca administrator intru intotdeauna prin remote direct pe server).

    Solutia cu MentLck repara problema si permite accesul dupa blocari insa nu este solutia normala. Exista setari specifice ale BDE prin care sa se mareasca, de exemplu, RAM-ul alocat motorului de baze de date sau orice alta setare software care ne poate ajuta in folosirea programului fara ca acesta sa se blocheze foarte des?

    Multumesc anticipat.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    663

    Implicit

    Sunt aici niste imagini: FTP. Ca fapt divers, eu merg la Native-Paradox, block size, 16384 si la System-Init toate setarile de memorie (sau nr. de fisiere) cu 9192. Mare atentie ca, aici, Local Share sa fie cu True.

    Setarile trebuie facute pe statiile care apeleaza Mentorul. Ele folosesc BDE, serverul comportandu-se doar ca suport de fisiere.

    Alte setari sunt cele clasice: verificare a drepturilor utilizatorilor pe folderul/shareul de WinMent (trebuie full), eventual excluderi din antivirus a folderelor implicate (local+server) plus a procesului mentor.exe, verificare DEP. Atentie, la diverse generari (rapoarte, diverse liste), se foloseste folderul PRIVATE din WinMent-ul local (actioneaza ca Temp); verificati si acolo sa nu fie ceva constrangeri la vreun client.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2013
    Posturi
    2

    Implicit Multam pt sugestii

    Am verificat toate statiile, marea majoritate erau configurate corect.
    Din pacate, executabilul WM crapa in continuare. In folderul PRIVATE de pe instalarea server, am gasit un fisier DB de aprox 94MB.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •