Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit Factura simplificata D394

    Buna ziua
    Am winmentor extins cu casa de marcat
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
    Nu imi preia in declaratii lite bonurile primite pe care le bifez ca fiind facuri simplificate.
    Mentionez ca am facut partea cu constante declaratii euro.
    Ce sa mai verific?
    Va multumesc anticipat.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am facut verificari si intrarile pe chitante/bon fiscal se duc fara probleme chiar pe versiunea Lite a declaratiilor . Deci undeva in setarile de pe firma dvs va lipsesc informatii. Chiar daca ati completat constantele, este important ca la monede si cursuri pe bnr sa faceti importul de cursuri pentru ca programul sa vada plafonul. Gasiti documentatie in sectiunea Download/Declaratie 149.05/D394 Factura simplicata.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns Irina.
    Am facut tot ce scrie acolo, si mi-a incarcat cursul euro de la bnr iat in declaratii este selectat euro si bnr. Am citit si recitit instructiunile am verificat bifa la bon si e ok dar nu se importa in d394. In iulie nu am avut timp sa bibilesc problema si am introdus bonurile la facturi. Dar acum vreau sa gasesc o solutie.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Aveti ultimele versiuni pentru mentor si declaratii?
    Incercati sa luati legatura cu distribuitorul dvs, sau chiar cu noi, firma producatoare. Remote, lucrurile se vad mult mai simplu.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Am toate versiunile si la winmentor si la declaratii la zi.
    In ultima instanta am sa incerc solutia propusa de dumneaoastra.
    Va multumesc.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Am ramas datoare cu solutia: am sters toate setarile facute si le-am introdus din nou.
    Acum functioneaza.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Acum, dupa ce s-a muncit atat pentru apune la punct programul, facturile simplificate nu se mai declara in 394 incepand cu declaratia aferenta lunii august.
    Acum , pentru a nu aparea in declaratie, este suficient sa scot bifa "Factuta simplificata"?

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Da, se poate scoate bifa de pe fiecare doc in parte, sau se poate scoate din constantele nou bagate legate de plafonarea acestor bonuri - moneda sau banca si nu se va mai prelua nici un bon. De asemenea, urmeaza a se scoate o noua versiune de declaratii unde va fi introdusa o bifa noua - daca se doreste sau nu preluarea acestor bonuri.
    Georgiana T.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •