Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit Textul WinMENTOR de la sfarsitul listelor

    Cum poate fi eliminat textul WinMENTOR ce apare in coltul din dreapta jos la sfarsitul listelor (pe hartie)?
    Ultima oara editat de_remus_; 31 May 2013 la 00:33

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Nu poate fi eliminat.

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Nu poate fi eliminat.
    P?cat!

    Cineva a avut o idee buna sa puna textul acela pe liste. Insa poate cine va avea o idee si mai buna in viitor si va oferi si posibilitatea de a exclude acel text la nevoie.

    Multumesc pentru un raspuns rapid!

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Dar de ce te deranjeaza ?

  5. #5
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit

    Citat Original a fost postat de petrisor Vezi Post
    Dar de ce te deranjeaza ?
    Asteptam sa intrebe cineva asta! De fapt ma asteptam ca asta sa fi fost primul "raspuns" la intrebarea mea, si am fost surprins cand am primit raspunsul corect initial.

    Lucrez in domeniul IT de 20 de ani -- si am lucrat cu multe aplicatii de-a lungul anilor, si ft. mari si ft. mici. Nu imi aduc aminte cand am lucrat ultima oara cu o aplicatie care isi pune "amprenta" pe listele tiparite. Din punctul asta de vedere se poate spune ca WinMentor este o aplicatie speciala ce nu se conforma "normelor", ceea ce nu ar fi fost o problema daca deviatia de la normal ar fi fost optionala pentru utilizator.

    Un alt aspect, ar fi faptul ca listele (sau anumite liste) pot constitui material confidential in multe situatii, ce se prezinta (sau se transmite) unor terte parti. Si exista situatii in care nu se doreste (sau nu e cazul) ca a terta parte sa stie ce aplicatii foloseste firma intern.

    Oricum, intrebarea corecta in ziua de azi in domeniul IT nu este "de ce?", ci "de ce nu?".

    Numai bine!

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Nu cred ca e singurul soft care face asta. O face pentru ca exista in legea contabilitatii un mic paragraf care spune: "G. Criteriile minimale privind programele informatice utilizate in activitatea financiara /59. Sistemele informatice de prelucrare automata a datelor in domeniul financiar-contabil trebuie sa raspunda la urmatoarele criterii considerate minimale: k) sa asigure listari clare, inteligibile si complete, care sa contina urmatoarele elemente de identificare, in antet sau pe fiecare pagina, dupa caz:
    ? tipul documentului sau al situatiei;

    ? denumirea unitatii;

    ? perioada la care se refera informatia;

    ? datarea listarilor;

    ? paginarea cronologica;

    ? precizarea programului informatic si a versiunii utilizate;"
    Sper ca am fost destul de clar in raspuns (ca e prea ortodox si apare pe toate documentele asta e un lucru care in economia de piata se mai numeste si marketing)

  7. #7
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Imi cer scuze ca "ma bag". Eu am o singura dorinta, care am expus-o in urma cu multi ani, insa, din cate stiu, nu se poate nici in prezent: pe documente, sa se poata afisa versiunea programului... sa fie o configurare la finalul listelor.
    De foarte multe ori ma trezesc ca examinez balante vechi, tiparite inainte de un anumit update, si pierd timpul, in loc sa tiparesc din nou, o balanta noua.
    Stie cineva, se poate afisa versiunea? Majoritatea programelor de pe piata permit tiparirea pe documente a versiunii (unele o baga automat chiar si pe facturi, chitante, note de plata).
    *
    Cat despre textul WinMENTOR, nu m-a incurcat niciodata... si chiar as vrea sa ramana in continuare (a devenit un indiciu ca respectivul raport este demn de incredere dpdv contabil-fiscal). Eventual, daca ar putea fi setat sa apara in partea din stanga si nu in partea din dreapta, unde mai sunt unele coloane cu totaluri, care totaluri, poate, se citesc mai greu de catre anumite persoane.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  8. #8
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    18

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Nu cred ca e singurul soft care face asta...
    Din pacate nu e (niciodata) asa simplu.

    Probabil exista niste paragrafe intr-o anumita lege undeva, dar ele se aplica numai in acele situatii prevazute de acea lege. Iar WinMentor este folosit si in situatii care nu intra sub incidenta vreunei legi. Tocmai din aceasta cauza:
    – "tipul documentului sau al situatiei" este optional si editabil in WinMentor
    – "denumirea unitatii" este optionala si editabila
    – "perioada la care se refera informatia" este optionala si editabila
    – "datarea listarilor" este optionala si editabila
    – "paginarea cronologica" este optionala si editabila
    INSA "precizarea programului informatic" NU este optionala si editabila? Nu exista nici o logica (si nici o scuza) de ce sa nu fie optional si editabil si acel detaliu (in cazul in care utilizatorul doreste eventual asa ceva), la fel ca toate celelate detalii!

    Si nici partea cu marketing-ul nu e chiar clara -- daca lipsa optiunii de a scoate acel text se datoreaza vreunei idei de marketing din partea dezvoltatorului, atunci ar fi vorba de o idee proasta si de prost gust. Eu prefer sa cred ca e doar o omisiune ce nu a fost considerata importanta (ca multe alte omisiuni din aplicatie).

    Oricum, in final, oricare ar fi explicatiile (sau scuzele), nu putem decat sa constatam ca daca asa ceva ar fi fost considerat un lucru bun atunci ar fi fost ceva ce ar fi existat si in alte softuri profesionale.

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Pana la urma e vorba de cerere si oferta. Daca cineva considera ca winmentorul nu e bun din cauza acelui text, atunci nu il cumpara. Producatorul isi asuma "riscul".

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Daca nu se poate (nu se permite) scoate textul-semnatura WINMENTOR din finalul listei, macar sa se dea posibilitatea modificarii pozitiei acestuia. Am situatii cand acel text imi acopera efectiv datele listate pe ultimul rand.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •