Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    7

    Implicit Colectare automata TVA neexigibil

    Buna ziua! Am urmatoarea situatie: o firma care nu aplica sistemul "TVA la incasare" a facut achizitii de la diversi furnizori care aplica sistemul. Au inceput sa treaca cele 90 de zile, dar Mentorul nu-mi duce automat Tva-ul neexigibil in cel deductibil. Am facut refacerea solduri/stocuri, inchidere de luna si... nimic. Este ceva ce-mi scapa mie?

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    Iti va aduce TAV-ul din neexigibil in deductibil in momentul in care platesti facturile furnizorilor care aplica TVA la incasare, chiar daca au trecut 90 zile de la data facturarii.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Doamna Cristina, dupa atatea luni, inca nu cunoasteti prevederile tva-ului la incasare? NU AVETI DREPTUL LEGAL DE A DEDUCE ACEL TVA!
    Legislatia fiscala NU este "in oglinda" si NU este echitabila! Niciodata nu a fost
    Daca o firma ce aplica tva la incasare e obligata sa colecteze tva-ul pentru facturile emise si neincasate in 90 zile, nu inseamna ca are dreptul sa il deduca pentru facturile primite si neachitate; la fel si dvs, indiferent daca aplicati regimul normal de tva!
    Ar fi foarte grav daca WinMENTOR (sau alt program) ar face ceea ce spuneti dvs; si automat, sa nu bage de seama expertul contabil atunci cand verifica...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    7

    Implicit

    Da, aveti dreptate totala. Recunosc ca, initial, am crezut ca TVA-ul neexigibil se colecteaza, respectiv deduce automat dupa cele 90 de zile de la neincasare/neplata. M-a indus cineva in eroare, dar ulterior m-am lamurit. Recunosc, greseala a fost a mea . Oricum, va multumesc pentru raspunsuri si va doresc o zi buna!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •