Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    19

    Implicit Amortizare cheltuieli constituire

    Cum pot configura mentorul in asa fel incat sa amortizeze automat cheltuielile de constituire? Probabil ca fiecare articol din aceste cheltuieli trebuie configurat cumva. Dar cum?
    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    2

    Implicit

    Configurati cheltuielile ca tip articol "stoc", adaugati contul in constante generale mentor/conturi sintetice identificare stoc/sintetic mijloace fixe si veti putea sa amortizati cheltuielile in rezolvare mijl fixe.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Si cum se vor diferentia fata de celelalte mijloace fixe? Sunt sigur ca vor apare pe toate listele de inventar etc. Plus ca stampila e ob de inventar.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    2

    Implicit

    Cheltuielile se diferentiaza prin cont. Listele se pot filtra, daca vreti sa nu apara si cheltuielile. In ceea ce priveste stampila, fiind ob. inv ea va aparea la rezolvare ob.inv.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    127

    Implicit

    Si daca este vorba de obiecte de inventar adaugati contul in constanta "Sintetic obiecte de inventar" (Constante generale > Conturi sintetice identificare stoc).

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Eu sunt curios de ce doriti sa amortizati aceste cheltuieli? Din cate stiu eu, ele sunt cheltuieli ale perioadei... adica ale primului an de functionare... noi le inregistram in prima luna de functionare, direct pe cheltuieli... este in avantajul firmei sa plateasca putin sau deloc impozit pe profit in primul an de functionare... v-a cerut banca sa aveti obligatoriu profit mare in primul an?
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Multumesc pentru raspunsuri.

  8. #8
    Data inscrierii
    September 2010
    Posturi
    18

    Implicit

    Citat Original a fost postat de schmitz Vezi Post
    Multumesc pentru raspunsuri.


    Ce cod de clasificare ati ales pentru aceste cheltuieli? Spuneti-mi pasii pe care i-ati urmat, fiindca eu nu reusesc.

    Multumesc anticipat!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •