Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    111

    Implicit D392 - se genereaza, dar sumele sunt gresite

    Am generat D392, pentru firma mea. Din start am observat ca sumele aduse in declaratie sunt mult mai mari decat ar fi trebuit, nici nu m-am mai apucat sa le verific pentru ca diferenta este exagerata si se vede cu ochiul liber ca nu este bine.
    Cel putin la vanzari, CA adusa in declaratie este cam de 4 ori mai are decat cea reala, asta in conditiile in care pe firma pe care am generat D392 nu am avut venituri facturate pe conturile 758.03 si 472 sau alte asemenea. La achizitii inca nu am verificat.

    Am dat totusi o lista din Comercial/Topul Clientilor si cifra de acolo este foarte apropiata de Cifra de Afaceri reala din conturile 70*, dar cu de aproape 4 ori mai mica decat ce a generat D392.

    Mai trebuie sa facem ceva?

    Cand am actualizat versiunea am facut actualizarea manual in sensul ca nu am dat din prima (nu am bifat) "verificari de structuri", "actualizare constante" si "actualizare liste" din executabilul de de la ultima versiune ci le-am facut ulterior. Totusi la constante nu m-am dus inapoi si in anul 2012 dacat pana la luna ianuarie 2013, inclusiv.

    Cu ce am gresit?

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Angry

    Nu tine neaparat de verificare structuri, actualizare constatnte, etc.
    Eu am facut asta la instalarea ultimei versiunii, ptr toate firmele si toate lunile, si am aceeasi problema la generarea D392. Am rezolvat modificand manual cifrele din declaratie.

  3. #3
    Data inscrierii
    June 2009
    Locatie
    Tg.Mures
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ella_m Vezi Post
    Nu tine neaparat de verificare structuri, actualizare constatnte, etc.
    Eu am facut asta la instalarea ultimei versiunii, ptr toate firmele si toate lunile, si am aceeasi problema la generarea D392. Am rezolvat modificand manual cifrele din declaratie.
    Declaratia D392, nu functioneaza correct, nu preia codul CAEN, nu stie daca este platitor de TVA sau pune la intamplare D392A sau D392B

  4. #4
    Data inscrierii
    August 2011
    Posturi
    34

    Implicit Probleme declaratie 392

    Buna ziua, am incercat sa fac declaratia 392 si in loc de 392 A imi apare 392 B. Ce ar trebui sa fac sa corectez acest lucru? Va multumesc pentru raspuns.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    D392A/ D392B va apare in functie de cum este scris codul dvs fiscal (cu RO sau fara RO) in informatiile despre firma.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    si eu am incercat sa generez declaratia 392 folosind modulul DECLARATII si este un fiasco total. Sumele generate nu reflecta realitatea din baza de date, acestea fiind exagerat de mari. Ce este de facut in atare situatie tinand cont de faptul ca acest modul nu este taxat deloc ieftin ?!!!

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Ati incercat sa faceti comparatie intre intrari/iesiri si declaratie si valorile sunt diferite sau doar presupuneti ca sunt foarte mari?

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    nu mergem pe presupuneri !!!

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    In cauzl acesta luati legatura cu distribuitorul sau producatorul pentru verificarea bazei de date.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    am luat legatura cu distribuitorul si ...surpriza ! nici macar nu stie cu ce se mananca treaba aceasta !!! asa ca... no comment !

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •