Am generat D392, pentru firma mea. Din start am observat ca sumele aduse in declaratie sunt mult mai mari decat ar fi trebuit, nici nu m-am mai apucat sa le verific pentru ca diferenta este exagerata si se vede cu ochiul liber ca nu este bine.
Cel putin la vanzari, CA adusa in declaratie este cam de 4 ori mai are decat cea reala, asta in conditiile in care pe firma pe care am generat D392 nu am avut venituri facturate pe conturile 758.03 si 472 sau alte asemenea. La achizitii inca nu am verificat.

Am dat totusi o lista din Comercial/Topul Clientilor si cifra de acolo este foarte apropiata de Cifra de Afaceri reala din conturile 70*, dar cu de aproape 4 ori mai mica decat ce a generat D392.

Mai trebuie sa facem ceva?

Cand am actualizat versiunea am facut actualizarea manual in sensul ca nu am dat din prima (nu am bifat) "verificari de structuri", "actualizare constante" si "actualizare liste" din executabilul de de la ultima versiune ci le-am facut ulterior. Totusi la constante nu m-am dus inapoi si in anul 2012 dacat pana la luna ianuarie 2013, inclusiv.

Cu ce am gresit?