Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 17

Thread: Tva La Incasare

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    3

    Implicit Tva La Incasare

    pentru utilizatorii WinMENTOR (V.709.10) care nu aplica facilitatile legislative

    4428 =TVA neexigibil (situatia curenta FARA ANALITICE)
    Desi au fost create analitice noi:
    4428.01 - TVA-ului neexigibil al avizelor de expeditie
    4428.02 - TVA-ului neexigibil a facturilor aflate in noul sistem de plata la incasare a TVA-ului
    in SABLON CONTABIL PARTENERI apare o eroare:
    -Folositi analiticele Lui-
    Interfata -Caracterizare Contabila parteneri- in partea TVA-ului neexigibil ar trebui explicata mai in detaliu in anexa ?TVA la incasare_utilizare?

    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Cred ca trebuie intrat pe configurari contabile la parteneri si trecute analiticele noi create.

    Andrea

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2010
    Locatie
    bacau
    Posturi
    71

    Implicit

    Desi astazi am instalat ultima versiune de mentor, la inregistrarea tranzactiilor in curs (BO) imi face nota si inchide tva-ul neexigibil ca pe versiunea veche. am dat toate verificarile posibile, am inregistrat o factura noua pe ianuarie si cand inregistrez si bo pe tranzactii in curs imi inchide 442.08.02 pe deductibil. la altii care au actualizat am vazut ca nu face asa.. ce s-o fi intamplat? ce sa mai fac?

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Stie cineva daca in versiunea 709.18 s-a rezolvat problema inregistrarii TVA neexigibil aferent marfii receptionate cu adaos comercial (ma refer la 4428.01 TVA-ul aferent marfii in stoc)?
    In versiunea anterioara nu se putea salva factura deoarece dadea mesaj de averizare pentru analiticul 4428.01
    Eu in ianuarie nu am lucrat cu analitice din aceasta cauza, am configurat liste filtrate, asa cum am vazut indicatii pe forum, dar m-ar ajuta mult mai bine contabilizarea pe analitice.
    La societatile care nu au evidenta marfii global valoric, am dezvoltat 4428 pe analitice si este OK, deoarece nu am adaos comercial pe stoc si nu trebuie calculat TVA ptr el.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    13

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ella_m Vezi Post
    Stie cineva daca in versiunea 709.18 s-a rezolvat problema inregistrarii TVA neexigibil aferent marfii receptionate cu adaos comercial (ma refer la 4428.01 TVA-ul aferent marfii in stoc)?
    In versiunea anterioara nu se putea salva factura deoarece dadea mesaj de averizare pentru analiticul 4428.01
    Eu in ianuarie nu am lucrat cu analitice din aceasta cauza, am configurat liste filtrate, asa cum am vazut indicatii pe forum, dar m-ar ajuta mult mai bine contabilizarea pe analitice.
    La societatile care nu au evidenta marfii global valoric, am dezvoltat 4428 pe analitice si este OK, deoarece nu am adaos comercial pe stoc si nu trebuie calculat TVA ptr el.
    personal am aceasta eroare, am facut decont si 394 dar aplicatia nu e operatinala

    in dec 2012 am avut doua analitice 442.08.01 si 442.08.02 - la una din SC- la altele care nu am avut acesta situatie totul a fost OK-
    eroarea e din soft spun asta pt ca am rupt firma am sters sodurile initiale, implicit analiticile existende la 31.12.2012, si totusi undeva ramane ceva agatat, fara receptivitatea celor de le ThJ nu putem face nimic ca simplii utilizatori...

    am faultat sistemul debifand "tva neexigibil la valoare" dar cand dau sa cofigurez articolul contabili la configurari contabile punand .1 primesc mesaj de 442.08.1 are analitice folosetele, cand pun .1.1 spune analiticul 442.08.1.1.1 sau 442.08.11 nu exista
    nu e frumos?

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Eu am restaurat baza de date la decembrie 2012 si in ianuarie am lucrat fara analitice, am mari emotii la generarea D300. Oricum trebuie facut ceva in privinta asta, trebuie lucrat cu analitice.

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Sa stiti ca deficientele astea pe care le reclamati sunt cu semnul intrebarii. Cel putin fraza "cand pun .1.1 spune analiticul 442.08.1.1.1 sau 442.08.11 nu exista" imi suna mie a cota de tva cu analitic pe ea (am pus si un print screen) In configurarea cotei de tva nu trebuie sa se regaseasca niciodata un analitic. Acolo este intotdeauna sinteticul. Analiticul pe marfa se trece pe configurarea contabila a marfii respective, analiticul pe partener pe configurarea partenerului. Sper sa va ajute explicatia mea...

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Multumesc frumos pentru lamurire. Sunt sigura ca nu este vorba de analitice la configurarea TVA. In PDF-ul cu explicatiile TVA-ului la incasare erau explicate doar configurarile pentru analiticele TVA neexigibil aferent avizelor si facturilor (.02, .03, .04 si .05).
    Nu este nicaieri specificat faptul ca in cazul in care respectiva societate desfasoara comert cu amanuntul (marfa in magazin valoric), avand deja in balanta TVA neexigibil aferent marfii in stoc, dupa ce creaza in planul de conturi analiticele ptr 4428 si le adauga in configurarile partener tipic, trebuie adaugat analitic si in configurari contabile ptr "Marfa in magazin (valoric).
    In cele din urma mi-am dat seama unde greseam (nu pusesem analitic .01 la configurarile contabile ptr marfa in magazin).
    Tind sa cred ca aceeasi greseala au facut-o toti cei care s-au plans de aceeasi eroare la salvarea facturilor cu marfa receptionate.

  9. #9
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Dupa parerea mea, aceasta este o greseala de contabilitate, nu de mentor...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  10. #10
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Nu este o greseala de contabilitate, este o greseala de configurare.
    Daca nu adaugati analiticul aferent marfii in magazin (valoric) in configurarile contabile atunci da eroare.
    Nu s-a intrebat nimeni de ce analiticele pentru configurarea partener tipic sunt 2, 3, 4, 5?????? 1 pentru ce este? Evident pentru TVA-ul neexigibil aferent marfii in stoc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •