Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 26 din 26
  1. #21
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Super!

    Multumesc,
    Andrea

  2. #22
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    "Incepand cu versiunea 709.18 s-a dat acces liber la versiunile de listele pentru Jurnalele de cumparari si vanzari, astfel incat si clientii posesori ai variantei Standard sa poata avea acces la toate variantele de configurari pentru aceste 2 liste"
    Sa-mi trag una. Si cat am muncit la ele.

  3. #23
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Ati capatat experienta :P

  4. #24
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Asta asa e. Daca nici legislatia asta nu s-ar modifica atat, ar fi mai bine. Dar nici deloc, ca atunci moare neuronul.

  5. #25
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Salut!

    Societate cu TVA la incasare. In luna februarie achita o factura emisa de furnizor in luna ianuarie. In februarie devine TVA-ul de pe factura exigibil si poate sa fie deduc. In Jurnalul de cumparari din luna februarie nu apare factura respectiva, iar in contul 442.06 apare in mod corect TVA-ul.

    Nu spun ca nu este corect asa, dar astfel nu mai pot sa-mi verific Jurnalul de cumparari cu fisa contului 442.06 La Jurnalul de vanzari nu am aceasta problema, imi apare in Jurnalulul lunii februarie factura emisa de mine in ianuarie, dar incasata in februarie.

    Se pot face ceva setari la Jurnalul de cumparari astfel incat sa apara fi facturi din luni anterioare care sunt achitate in luna curenta?

    Multumesc,
    Andrea

    PS Nu stiu daca conteaza, dar factura de care povesteam este emisa de un furnizor care nu aplica sistemul TVA la incasare, deci atunci cand am inregistrat factura nu am pus bifa in casuta cu "TVA la incasare pe factura furnizorului"

  6. #26
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Imi pare rau ca nu te pot ajuta Andreea.La mine apar facturile de luna trecuta dar am o alta problema.
    Eu aplic TVA la incasare.
    In luna ianuarie emit factura de marfa. Dupa doua zile emit factura de discount aceluiasi client.Toate bune, in jurnalul din ianuarie apare factura de discount, jurnalul bate cu balanta si totul OK.
    In februarie insa nu imi sunt preluate facturile cu minus.Nu am incasat facturile,nu am facut compensari pentru a nu avea TVA de plata mare. Voi face compensarile in momentul in care insasez facturile.Acum imi apar diferente intre jurnal si balanta exact cu facturile de discount din luna anterioara.
    Ce sa setez sa apara in jurnalul de vanzari?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •