Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 26
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit Configurari implicite pt jurnale TVA 2013

    Am facut o instalare de winmentor cu scop de testare a versiunii 705.0 3.
    Pentru a prelua configurarile jurnalelor de vinzari si cumparari, conform instructiunilor ar trebui sa gasesc aceste configurari in;
    Mentor>liste>unelte>manager liste> Jurnal cumparari>jurnal cumparari-TVA la incasare.
    Nu stiu de ce dar nu gasesc aceasta lista in locatia respectiva.
    A mai avut cineva aceasta problema ?
    Cum s-ar putea rezolva ?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Nu e nevoie neaparat de lista aia (jurnal cumparari-TVA la incasare); orice lista ati selecta de sub Jurnal cumparari, efectul va fi acelasi: resetarea tuturor listelor de sub acel grup (Jurnal cumparari) la setarile implicite; de abia dupa aceasta operatiune apare lista sus-pomenita.

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2012
    Posturi
    50

    Implicit

    Citat Original a fost postat de xpt Vezi Post
    Am facut o instalare de winmentor cu scop de testare a versiunii 705.0 3.
    Pentru a prelua configurarile jurnalelor de vinzari si cumparari, conform instructiunilor ar trebui sa gasesc aceste configurari in;
    Mentor>liste>unelte>manager liste> Jurnal cumparari>jurnal cumparari-TVA la incasare.
    Nu stiu de ce dar nu gasesc aceasta lista in locatia respectiva.
    A mai avut cineva aceasta problema ?
    Cum s-ar putea rezolva ?
    pentru a gasi jurnalele de vanzari/cumparari cu TVA la incasare, trebuie sa mergi in constante generale si sa bifezi"tva la incasare-DA", apoi vei gasi in unelte>manager liste> Jurnal cumparari>jurnal cumparari-TVA la incasare.
    Setezi "configurari implicite" si iti genereaza jurnal de vanzari, cumparari cu TVA la incasare. Am testat eu si functioneaza. Succes!

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    9

    Implicit

    Buna,

    Am aceeasi problema, in plus daca incerc sa le import din managerul de liste, sau daca doresc sa salvez o lista noua nu se intampla absolut nimic.

    Mentionez ca am incercat urmatoarele:

    - reinstalare mentor
    - acordat toate drepturile de securitate pe bde, (facut inclusiv setarile pt win7)
    - despachetat si copiat manual listele din bdnew

    sistem, win7 pe 64

    any ideea ?

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Ar mai fi o mentiune de facut, daca aveti standard si nu extins nu puteti nici salva versiuni noi, nici nu aveti lista noua gata configurata, trebuie sa o configurati dvs din coloane neafisate.

  6. #6
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    9

    Implicit

    Citat Original a fost postat de ada Vezi Post
    Ar mai fi o mentiune de facut, daca aveti standard si nu extins nu puteti nici salva versiuni noi, nici nu aveti lista noua gata configurata, trebuie sa o configurati dvs din coloane neafisate.
    damn.... mi-a scapat, mersi ada

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu aceeasi problema, setat tva la incasare in constante, dar nu apar jurnalele de vanzari si cumparari tva la incasare dupa ce aleg configurarile implicite cum spune in modificarile de la versiune ca trebuie facut, varianta de mentor e exitinsa, mai e ceva de setat ca la toate cele 3 variante care au aparut cu tva la incasare nu am reusit sa configurez jurnalele orice setari am facut.

    Multumesc

  8. #8
    Data inscrierii
    August 2009
    Posturi
    7

    Implicit Jurnal cumparari

    Am instalat versiunea noua de Winmentor (cu TVA la incasare). Observ ca in jurnalul de cumparari nu mai afiseaza bonurile fiscale (pentru carburant de ex.) introduse in registrul de casa la achizitii. Aveti idee cum se pot face configurarile pentru a vizualiza aceste bonuri in jurnalul de cumparari? Este necesar pentru a vedea aceste informatii intrucat faceam corelatia cu TVA (4426) din balanta.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Ultima versiune de pe site rezolva si aceasta situatie. Este vorba de 709.05

  10. #10
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Ultima versiune rezolva problema jurnalului de TVA (in sensul ca duce in jurnal bonurile fiscale de combustibil introduse la casa) dar nu le duce in declaratia 300. Declaratie generata cu programul de declaratii versiunea 139.02

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •