Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit Raid0 sau Raid1 pe server?

    Doresc sa instalez WinMentor pe un server cu Raid Controller si am o divergenta cu reprezentantul firmei de IT de la care am cumparat serverul. Ei imi recomanda neaparat Raid1 (Mirroring) - pentru o mai mare siguranta a datelor, in timp ce pe acest forum am gasit ca recomandare Raid0 (ba chiar cu specificatia "nu faceti niciodata Raid1"). Ascultand argumentele celor de la IT si citind un pic pe internet despre aceasta problema, tind sa le dau dreptate lor. Parerea voastra care este? Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Presupunand ca este un server nou, DE MARCA (nu pc obisnuit pe post de server), cu sificienta memorie in sistem (pentru a se utiliza cat mai putin memoria virtuala), presupunand ca aveti controller raid hardware cu memorie proprie si discuri moderne, pentru server, atunci Raid 1.
    Nu mai pierdeti tipmul cu aceasta decizie; dati-i drumul, Mentor-ul merge bine.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    22

    Implicit

    Este vorba de un server Dell Poweredge 2950 II cu 4GB DDR2, raid controller SAS/SATA Dell Perc 5i si 2 HDD WesternDigital produse pentru servere Dell. Mentor-ul este folosit pentru o singura firma, de maxim 5 utilizatori simultan. Am facut deja Raid1. Multumesc de raspuns!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •