Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 39 din 39

Thread: Tva La Incasare

  1. #31
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit furnizori

    Am facut configurarile de pe site,dar am facturi de la furnizori care nu aplica TVA la incasare si care nu sunt achitate,prin urmare in jurnal apare la TVA neexigibil.Cum fac sa imi apara corect?

  2. #32
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Daca constanta dvs de la tva este pe da, atunci bifa Nu de pe factura furnizorului nu influenteaza valoarea bifei Tva dedus la plata care va fi pe da. Constanta are prioritate.

  3. #33
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Multumesc

  4. #34
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit TVA neexigibil

    Citat Original a fost postat de cesca Vezi Post
    Am facut configurarile de pe site,dar am facturi de la furnizori care nu aplica TVA la incasare si care nu sunt achitate,prin urmare in jurnal apare la TVA neexigibil.Cum fac sa imi apara corect?
    Daca furnizorii cu TVA normal nu sunt indicati in aplicatie (TVA la incasare pe factura furnizorului: Nu) TVA-ul se inregistreaza ca neexigibil ceea ce duce la cresterea TVA-ului de plata (vezi D300).

    Pe site-ul ANAF a aparut o aplicatie care permite verificarea firmelor care platesc TVA la incasare.

  5. #35
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    4

    Implicit

    am o problema la jurnalul de cumparari la factura de la Electrica in care este si taxa radio TV
    in luna in care inregistrez factura apare bine, cei 80 de lei taxa radio TV apare la operatii scutite de TVA insa a doua luna cand fac plata apare problema ca in jurnal apare plata sumei intregi iar la sold neexigibil imi apare -80 lei la valoare si la TVA 0

    ma poate ajuta cineva cum se face sa-mi iasa bine jurnalul?

  6. #36
    Data inscrierii
    May 2014
    Posturi
    1

    Implicit Neplatitor Tva

    Buna ziua.

    Am preluat recent o societate neplatitoare de TVA si as dori sa stiu setarile specifice din WINMENTOR pentru acest tip de societate.
    Multumesc anticipat.

  7. #37
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu o micuta problema cu jurnalul de cumparari tva la incasare si anume Am o factura de 683 lei inclusiv tva care este integral nedeductibila (selectat "Da" la tva nedeductibil) notele contabile sunt ok insa in jurnalul de cumparari este zero in orice coloana a acestui rand, daca selectez tva la incasare apar sumele corect, daca selectez pe 1/2 tva nedeductibila junralul e corect, dar daca selectez Da apare doar rand cu zero la orice suma. Cum pot rezolva aceasta problema? Versiunea folosita este : 776.16

  8. #38
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Dupa testare observ ca se duce corect suma in coloana Tva nedeductibil in jurnal in toate situatiile mentionate de dvs. Singura chestie la care ma gandesc si care ar putea duce 0 pe toate coloanele dupa cum spuneti, este sa aveti constantele de tva necompletate: Tip tva implicit 24%, Tva procent maxim 24%, tva procent minim 9% si tva procent special 5%.

  9. #39
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Constantele sunt ok setate, am mai multe facturi care erau in aceasta situatie insa doar una singura imi facea figura asta, posibil sa fie ceva aleator, am rezolvat problema stergand factuar, am dat refacere solduri stocuri, am rulat verificare structuri pentru "baza de date de lucru" cu bifa pe avarie , am iesit din program, reintarat in program refacer solduri din nou si am reintrodus factura si a vazuto corect, insa nu stiu de la ce a fost.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •